[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/22\/l-d2d3708ac59c0cc48f378180cafa7cca.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/22\/100x73\/l-d2d3708ac59c0cc48f378180cafa7cca.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/08\/22\/l-d2d3708ac59c0cc48f378180cafa7cca.jpg","size":"52.53","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

UN traže 18,5 miliona dolara za pomoć afričkom stanovništvu s visokim rizikom od majmunskih boginja

Agencija Ujedinjenih nacija za migracije zatražila je 18,5 miliona američkih dolara za pružanje kritičnih zdravstvenih usluga stanovništvu s visokim rizikom od boginja u istočnoj Africi, Rogu Afrike i južnoj Africi.

Amy Pope, glavna direktorica Međunarodne organizacije za migracije (IOM), izjavila je da će se sredstva također koristiti za pružanje zdravstvenih usluga interno raseljenim osobama i lokalnim zajednicama u tim regijama.

- Moramo djelovati brzo kako bismo zaštitili one koji su u najvećem riziku i kako bismo ublažili uticaj te epidemije na pogođene regije - izjavila je Pope u saopćenju objavljenom u Najrobiju, glavnom gradu Kenije.

Navela je da je širenje bolesti boginja, koja se pojavila kao hitna međunarodna briga na polju javnog zdravstva u jeku porasta prekograničnih prenosa, ključna briga, posebno za ranjive migrante, visoko pokretno stanovništvo i raseljene zajednice koje se često zanemaruju u takvim krizama.

IOM je saopćio da će potrebna sredstva biti iskorištena za povećanje kapaciteta za odgovor na potrebe migranata, interno raseljenih osoba i lokalnih zajednica podržavanjem mjera protiv zaraze, te prevencije i kontrole, posebno na granicama.

Agencija UN-a saopćila je da će se sredstva koristiti za izgradnju kapaciteta nacionalnih zdravstvenih djelatnika i onih na prvoj liniji borbe protiv bolesti, te za omogućavanje identifikacije visokorizičnih područja kako bi se osiguralo efikasno praćenje bolesti i smanjilo njeno širenje preko granica.

Mpox je zarazna bolest uzrokovana virusom majmunskih boginja koja se prenosi bliskim kontaktom, uključujući vrućicu, oticanje limfnih čvorova, upalu grla, bolove u mišićima, osip na koži i bol u leđima.

Brzo širenje novog soja bolesti navelo je Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) da 14. augusta proglasi mpox vanrednim stanjem na polju javnog zdravstva od međunarodnog značaja.

Prema WHO, samo u Demokratskoj Republici Kongo postoji više od 15.000 sumnjivih zaraza, uključujući 537 smrtnih slučajeva. Ostali slučajevi potvrđeni su u Burundiju, Keniji, Ruandi, Južnoj Africi i Ugandi.

IOM je saopćio da je zabrinut za migrante, interno raseljene osobe i visoko pokretnu populaciju u regiji, koji su pod daleko većim rizikom od zaraze zbog svojih životnih uvjeta, te mobilnog i pokretljivog načina života, što može uveliko ograničiti njihov pristup zdravstvenim i medicinskim uslugama, prenosi Xinhua.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!