[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/12\/l-b1d1b617f47dfd8a123b4bb037907338.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/12\/100x73\/l-b1d1b617f47dfd8a123b4bb037907338.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/12\/l-b1d1b617f47dfd8a123b4bb037907338.jpg","size":"49.22","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Ukrajina ''u završnim fazama' uspostave tri nova preduzeća s evropskim proizvođačima oružja

Ukrajina je blizu osnivanja tri nova zajednička preduzeća s evropskim proizvođačima oružja u nastojanju da poveća proizvodnju oružja tokom rata s Rusijom, saopćila je prva potpredsjednica vlade.

Julija Sviridenko, koja je također ministrica ekonomije, izjavila je da je već osnovano pet zajedničkih projekata sa zapadnim proizvođačima oružja, uključujući s njemačkim i litvanskim firmama. Nekoliko proizvođača oružja otvorilo je urede u Ukrajini.

- Imamo još tri sporazuma s evropskim firmama u završnoj fazi za osnivanje zajedničkih ulaganja - izjavila je Svridenko Reutersu u intervjuu u vladinom sjedištu u centru Kijeva.

Nije iznijela pojedinosti o planiranim novim projektima niti o obimu ulaganja.

Ukrajinska vojna industrijska proizvodnja buknula je u obimu, s državnim i privatnim firmama koje brzo povećavaju svoju proizvodnju i uvode inovacije, dok vlada nastoji da odgovori na rusku invaziju punog obima u februaru 2022.

Vlasti se jhoš ustrujčavaju da iznesu detalje namjenske industrije, ali je predsjednik Volodimir Zelenski kazao u oktobru da bi Ukrajina mogla proizvesti četiri miliona bespilotnih letjelica godišnje i da pojačava svoju vojnu proizvodnju, uključujući projektile, "projektil dronove" i transportna vozila.

Kako bi održala momentum, vlada je privukla strane fondove i tehnologiju za preobrazbu domaće proizvodnje oružja, povećavajući zalihe municije i opreme na bojnom polju protiv bolje opremljenog i većeg neprijatelja.

Njemački div namjenske industrije Rheinmetall već je pokrenuo svoju prvu tvornicu u Ukrajini, specijaliziranu za održavanje borbenih vozila, s planovima za početak proizvodnje pješadijskih borbenih vozila Lynx do kraja godine.

Britanski BAE Systems, francusko-njemački KDNS, firma za proizvodnju borbenih aviona Babcock i MyDefence, koja je specijalizirana za tehnologiju u borbi protiv dronova, udružili su se s ukrajinskim proizvođačima i uspostavili lokalne urede.

Njemački proizvođač oružja Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft gradi servisni centar u Ukrajini skupa s privatnim ukrajinskim proizvođačem oružja, saopćila je Sviridenko.

Razvoj domaće namjenske proizvodnje je podsoticaj je široj ekonomiji, koja je još manja nego prije rata uprkos dvogodišnjem ekonomskom rastu, dodala je.

Sektor proizvodnje oružja činio je 1,8 posto bruto domaćeg proizvoda zemlje u prvoj polovini 2024., u usporedbi sa samo 0,3 posto u 2021., kazala je.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!