Udruženje poslodavaca FBiH izrazilo je nezadovoljstvo odnosom i radom aktuelnih vlasti na državnom, federalnom i kantonalnom nivou na provedbi reformi i donošenju sistemskih propisa čija bi primjena, kako tvrde, omogućila povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru, konkurentnost privrede, zaustavljanje odlaska kvalificirane radne snage iz BiH, ali i omogućila bolji životni standard građana.
Na proširenoj sjednici Upravog odbora Udruženja poslodavaca FBiH naglašeno je da je neophodno pojačati aktivnosti i unaprijediti saradnju s aktuelnim vlastima u smislu poboljšanja dijaloga među socijalnim partnerima i bržeg reagiranja i donošenja sistemskih propisa i provođenja neophodnih reformi.
Direktor UPFBiH Mario Nenadić naveo je da je njihov prioritet i u ovoj godini uspostava i početak rada Ekonomsko-socijalnog vijeća i donošenje fiskalnih zakona kojima će značajno biti smanjena cijene rada.
Najavljeno je da će UPFBiH nastaviti insistirati na izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, u smislu osiguranja besplatnog zdravstvenog osiguranja za sve građane FBiH kako bi se jasno razdvojili aktivni tražioci posla od osoba koje su na biroima za zapošljavanje samo zbog zdravstvenog osiguranja.
Na sastanku je istaknuta potreba što hitnijeg početka procesa reforme obrazovnog sistema u FBiH, za koji tvrde da u ovome trenutku ne odgovara potrebama tržišta rada, a nije riješeno ni pitanje dualnog obrazovanja ni obrazovanja odraslih.
Zaduženo je rukovodstvo Udruženja da uime svih poslodavaca u FBiH traži hitne sastanke i tematske rasprave sa predstavnicima izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima, kako bi se o spomenutim i drugim temama iz domena privrede i uvjeta poslovanja što prije obavile neophodne konsultacije, pripremili strateški dokumenti i usvojili propisi s ciljem poboljšanja stanja, saopćeno je iz UPFBiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.