[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/08\/l-be71e38780e8f95bddd55765046f510b.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/08\/100x73\/l-be71e38780e8f95bddd55765046f510b.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/08\/l-be71e38780e8f95bddd55765046f510b.jpg","size":"135.30","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Učenici u Hutovu Blatu gledali prstenovanje ptica i učili o endemskim vrstama

U motelu ''Park'' u Parku prirode Hutovo Blato u Čapljini održana je prva od tri planirane radionice u sklopu Interreg IPA projekta ''Put endema – ePATH'', a koja je bila posvećena karakterističnim pticama Hutova Blata, kao i ugroženim vrstama ovoga parka prirode.

Također, započeo je i trodnevni kamp kao i drugi ciklus natjecanja u promatranju ptica kroz mobilnu aplikaciju ePATH, priopćili su u utorak organizatori.

Posjetitelji radionica, a to su prije svega učenici i članovi lokalnih nevladniih organizacija, vidjeli su danas u Hutovu blatu kako se ptice promatraju, love i prstenuju, koja oprema se koristi te kako se pripremiti za birdwatching.

Josip Vekić, voditelj nadzora u Parku prirode Hutovo Blato kaže kako su učenici bili oduševljeni onime što vidjeli na terenu.

- Danas smo bili fokusirani na promatranje, lovljene i prstenovanje ptica, što je djeci bilo jako zanimljivo. Svidjelo im se to da su na terenu vidjeli dvoglede, mreže i ostalu opremu. Danas smo se bazirali na ptice koje su tu u grmlju, a trenutno je u Hutovu Blatu sezona gniježdenja, pa smo vidjeli razne vrste čaplji, kormorana, patki, ibisa – istaknuo je Vekić.

Dodao je kako su reakcije učenika bile jako pozitivne te da je većina njih nastojala fotografirati ptičje vrste, kako bi sudjelovali u natjecanju u promatranju ptica preko mobilne aplikacije ePATH koje je u tijeku.

Inače, radi se o šestom natjecanju koje se provodi u sklopu projekta, i to na tri lokacije, u Parku prirode Hutovo Blato u BiH, u Tivatskim solilima u Crnoj Gori te u Botaničkom vrtu Kotišina.

Ideja je da posjetitelji ovih zaštićenih područja fotografiraju biljne i životinjske vrste te fotografije učitavaju u aplikaciju kako bi se katalogizirala flora i fauna ovih područja, a za što u vremenu održavanja natjecanja mogu biti i nagrađeni.

Ove aktivnosti već su provedene u Hrvatskoj i Crnoj Gori, ovoga tjedna su u planu u BiH, a sva tri partnera to rade u jednakom vremenskom razdoblju jer je glavna ideja da se napravi nova turistička usluga 'Put endema' kako bi turisti mogli kroz tri zemlje planirati godišnji odmor i uvezati i posjetiti sva tri zaštićena područja.

Radionice su bile zanimljive i članovima Humanitarne udruge ''Cvijet'' Čapljina, koja okuplja djecu s poteškoćama u razvoju.

- Ovakve i slične radionice su veoma važne za svakoga, a posebno za naše članove i općenito osobe s invaliditetom, jer pozitivno utječu na jačanje njihove socijalizacije, ali i općenito na razvijanje i usavršavanje znanja iz oblasti ekologije, zaštite prirode, endemskih vrta u gradu i okolici - rekla je predsjednica HU Cvijet Andrijana Suton.

Višnja Bukvić, stručna suradnica za ptice na projektu istaknula je kako je današnja radionica bila nastavak na ranije radionice te kako se pokazala jako uspješnom i zanimljivom za ovaj uzrast.

- Trenutno su u Hutovu Blatu 163 vrste ptica, pa je bilo teško odlučiti koje predstaviti, ali smo se odlučili za one koje se mogu najčešće vidjeti. Ciljana populacija bili su učenici iz srednjh škola, pa smo govorili o 10-ak vrsta ptica koje se ovdje mogu najčešće vidjeti, a mi smo ih danas i sreli – navela je Bukvić.

Podvukla je kako su ovakvi projekti važni za buđenje svijesti javnosti, ali i za znanost.

Radionice, kamp i natjecanje u promatranju ptica u Hutovu Blatu nastavljaju se danas i sutra.

U srijedu  su planirane radionice posvećene ribama s naglaskom na endemske vrste riba, a posljednjeg dana, u četvrtak, radionice će biti posvećene endemičnim biljkama ovoga područja.

Inače, projekt ''Put endema – ePATH'' za cilj ima razviti raznoliku turističku ponudu temeljenu na održivom korištenju prirodne i kulturne baštine u prekograničnoj regiji, stvaranjem nove zajedničke turističke ponude.

Park prirode Hutovo Blato (BA), Biokovski botanički vrt Kotišina (HR) i rezervat prirode Tivatska solila (ME) omogućit će turistima da nauče i dožive prirodne i kulturne vrijednosti slijedeći jedinstveni put endemskih vrsta.

Ukupni proračun projekta iznosi 1.540.375 eura, a dvogodišnji projekt provodi se od 1. studenog 2020. godine do 31. listopada 2022. godine.

Projekt je podržan u okviru Interreg IPA Programa prekogranične suradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2014. – 2020., a projekt koristi ERDF i IPA II sredstva Europske unije, stoji u priopćenju.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!