[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/04\/20\/l-8e19ff42ac6639e5a8aaff4dee4e958a.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/04\/20\/100x73\/l-8e19ff42ac6639e5a8aaff4dee4e958a.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/04\/20\/l-8e19ff42ac6639e5a8aaff4dee4e958a.jpg","size":"92.29","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Ubrzano topljenje ledenih pokrivača nepobitna činjenica, navode naučnici

Kada biste mogli oblikovati kocku leda od svih gubitaka leda sa Grenlanda i Antarktika u protekle tri decenije, ona bi bila visoka 20 kilometara. Međunarodna grupa naučnika koja radi sa satelitskim podacima kaže da je ubrzanje topljenja Zemljinog ledenog pokrivača sada ustanovljeno kao nepobitna činjenica, piše u specijalnom prilogu BBC-a.

Oni su izračunali da su smrznuti polovi planete izgubili 7.560 milijardi tona mase između 1992. i 2022. godine.

Sedam najgorih godina topljenja dogodilo se u protekloj deceniji.

Gubitak mase sa Grenlanda i Antarktika sada je odgovoran za četvrtinu ukupnog porasta nivoa mora.

Ovaj doprinos je pet puta veći nego prije 30 godina.

Najnovija procjena dolazi iz analize interkomparacije ravnoteže mase ledene ploče (IMBIE). 

Ovaj projekat, koji podržavaju američke i evropske svemirske agencije, objavljuje redovne preglede stanja ledenih pokrivača planete.

Ovo je treći takav izvještaj, a kao i prethodne studije, on je uporedio i pregledao sva dostupna satelitska mjerenja.

Uključuje zapažanja iz orbite oko 50 misija svemirskih letjelica počevši od 1992. godine.

To je bila godina kada su orbitalni instrumenti najpogodniji za proučavanje elevacije i brzine leda počeli rutinski nadlijetati polove.

Ukupno 7.560 milijardi tona leda izgubljenog sa Grenlanda i Antarktika tokom perioda istraživanja podiglo je nivo mora za 21 milimetar.

Skoro dvije trećine (13,5 mm) od toga je bilo zbog topljenja leda na Grenlandu, a jedna trećina (7,4 mm) je rezultat topljenja na Antarktiku.

- Sve ovo ima duboke implikacije na obalne zajednice širom svijeta i njihov rizik od izlaganja poplavama i eroziji - rekla je dr. Inès Otosaka iz britanskog Centra za polarna promatranja i modeliranje (CPOM), koja je vodila najnovije istraživanje.

Ona dodaje da je zaista važno da imamo čvrste procjene za budući doprinos porastu nivoa mora zbog topljenja ledenih pokrivača "kako bismo mogli otići do ovih zajednica i rećiim da razumijemo šta se događa i sada možemo početi planirati ublažavanje posljedica", rekla je Otosaka za BBC News.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!