[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/04\/xo_1.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/04\/100x73\/xo_1.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/04\/xo_1.jpg","size":"125.81","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

U TK ostvareno 94,7 posto plana proljetne sjetve, smanjene sjetvene površine

Vlada Tuzlanskog kantona danas je prihvatila Izvještaj o realizaciji Plana proljetne sjetve u 2026. godini na području tog kantona, a prema dostavljenim podacima, ostvareno je 94,7 posto plana.

Sjetva je realizovana na površini od 34.425,5 ha poljoprivrednog zemljišta, a Planom proljetne sjetve za ovu godinu planirana je sjetva žitarica, povrtnog bilja, industrijskog i krmnog bilja na površini od 36.335,5 ha.

Najveće površine zasijane su kukuruzom i to na površini od 23.096 ha, odnosno 63,56 posto od ukupno ostvarenog plana proljetne sjetve svih kultura. Ostala strna žita: pšenica, ječam, raž i zob su zasijana na površini od 630 ha ili 95,89 posto u odnosu na plan. Industrijskim biljem zasijana je površina od 105,5 ha što je 95,48 posto u odnosu na plan.

Sojom je zasijano 98,5 ha što je 97,04 posto u odnosu na plan, duhanom je zasijano 5 ha, odnosno 83,33 posto planiranih površina i ostalim industrijskim i ljekovitim biljem je zasijano 2 ha.

Od planiranih 8.244 ha površina za sjetvu povrća zasijano je ili zasađeno 7.517 ha ili 91,18 posto u odnosu na plan. U okviru grupe povrtnih kultura, najveća površina je zasađena krompirom 4.705 ha, odnosno 57,07 posto od ukupne sadnje, odnosno sjetve povrtnih kultura.

Stepen realizacije proljetne sjetve po općinama/gradovima je različit i kreće se od 83,05 posto na području Teočaka, do 100,14 posto na području Tuzle. Osim Tuzle, na području Gračanice i Lukavca realizacija plana proljetne sjetve je također 100 posto dok je u ostalim općinama/gradovima realizacija plana proljetne sjetve nešto niža.

Kako je saopćeno iz Vlade TK, i pored značajnih izdvajanja za novčane podrške po jedinici proizvoda kako iz federalnog, tako iz kantonalnog budžeta, kao i relatvno povoljnih vremenskih uslova u vrijeme sjetve, došlo je do smanjenja sjetvenih površina u odnosu na prošlu godinu.

Razlozi za smanjenje sjetvenih površina su visoke cijene repromaterijala i energenata kao i odliv radno sposobnog stanovništva koji je posebno izražen u poljoprivredi.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!