Izložba "Tumač prošlosti - Orijentalna zbirka Historijskog arhiva Sarajevo", autorice više arhivistice Elme Dervišbegović, otvorena je sinoć u Sarajevu povodom obilježavanja 75 godina od osnivanja Historijskog arhiva Sarajevo.
Na izložbi je predstavljena arhivska građa iz Orijentalne zbirke, koju je utemeljio prvi referent za arhivsku građu orijentalne provenijencije u Historijskom arhivu Sarajevo, arhivist Rašid Hajdarević.
Direktorica Arhiva Ismeta Džigal-Berkovac izjavila je da je ta institucija u proteklih 75 godina rada dokazala da je dorasla povjerenom zadatku redovnog i ažurnog prikupljanja arhivske građe, njenoj adekvatnoj stručnoj obradi i davanju na korištenje brojnim istraživačima.
- Najizazovnije je svakako bilo vrijeme opsade Sarajeva, ali je Arhiv odolio i tim događajima i uspio sačuvati svoj fond u cijelosti - naglasila je Džigal-Berkovac.
Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenan Magoda čestitao je jubilej arhiva i obećao da će u narednom periodu biti podignuti standardi čuvanja nacionalnog blaga na nivo kako to i dolikuje.
Arhiv je osnovan 3. maja 1948. Odlukom Narodnog odbora grada Sarajeva, a na samom početku bio je smješten u dvije manje tavanske prostorije u zgradi Vijećnice.
Na otvaranju je istaknuto da Orijentalna zbirka Historijskog arhiva Sarajevo spada među najznačajnije zbirke orijentalne arhivske građe u jugoistočnoj Evropi, a broji preko 14.000 arhivskih jedinica.
Obuhvata rukopise, dokumente i štampana djela na osmanskom, arapskom, perzijskom i bosanskom jeziku nastale u periodu osmanske i austrougarske uprave u Bosni i Hercegovini (1463-1918.).
Izložba će biti dostupna za javnost do 9. maja, svaki dan od 9.00 do 17.00 sati.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.