Početkom naredne sedmice, u Madridu će u suradnji Ambasade Bosne i Hercegovine u Španiji, vlasti središnje madridske gradske općine Salamanca i Centra Annette Cabelli biti otvorena izložba posvećena životu i djelu Laure Papo Bohorete, bosansko-sefardske književnice, pjesnikinje, prevoditeljice koja će se moći posjetiti narednih mjesec dana, kazala je Feni ambasadorica BiH u Španiji Danka Savić.
Fotografije koje će biti izložene su dio izložbene postavke Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine. Pored fotografija, na izložbi će biti predstavljene i tri knjige rukopisa Laure Papo Bohorete koje su nastale ranije kao rezultat suradnje Historijskog arhiva Sarajevo, Ambasade Kraljevine Španije u Bosni i Hercegovini, te Filozofskog fakulteta u Sarajevu.
- Izložbom želimo skrenuti pažnju na bogato kulturno naslijeđe BiH za koje velike zasluge imaju i Sefardi koji su prije nekoliko stoljeća stigli u BiH iz Španije. Prošlog ljeta ovu izložbu smo predstaviti na Tenerifima, u okviru “Dana posvećenih Bosni i Hercegovini” - kaže ambasadorica Savić.
Nakon Prvog svjetskog rata u Bosni i Hercegovini "judeo-španska" književnost je, pored muzike, zauzimala središnju ulogu u kulturnoj tradiciji bosanskih Jevreja Sefarda, posebno u Sarajevu.
Bohoreta je najistaknutiji predstavnik bosanske književnosti na judeo-španskom jeziku. Studija Laure Papo Sefardska žena, napisna 1931. godine, prva je u svijetu kulturografska i etnografska knjiga o sefardskoj ženi.
Ambasadorica Savić navodi da će Ester Bendahan Cohen, spisateljica i direktorica za kulturu Centra Sefarad-Izrael iz Madrida, održati predavanje o Lauri Papo, izuzetno važnoj osobi za kulturnu i žensku historiju Sarajeva i Bosne i Hercegovine.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.