U Gradskoj galeriji u Goraždu otvorena je postavka izložbe “Slovom o slovu: Tragom bosanske pismenosti” organizirana u okviru obilježavanja 120. godišnjice rada Bošnjačke zajednice kulture (BZK) “Preporod”, uz podršku Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu.
Autori izložbe su naučna saradnica Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, dr. Erna Ramić-Kunić, naučni savjetnik Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu dr. Alen Kaladžija te predsjednik Bošnjačke zajednice kulture ”Preporod” BiH i redovni profesor Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof.dr. Sanin Kodrić.
Kako je naglašeno, riječ je o dokumentarnoj izložbi o historiji pismenosti na bosanskom jeziku od srednjeg vijeka pa sve do novijeg vremena, zaključno sa početkom austrugarskog perioda. Ona pokazuje duboku historiju ukorijenjenosti i dugu tradiciju bosanskog jezika ali i pismenosti na bosanskom jeziku čiji se začeci javljaju upravo u dalekom srednjem vijeku,dok se njezin razvoj odvija tokom svih narednih stoljeća.
- Naslov izložbe je namjerno dvoznačan. S jedne strane pod pojmom bosanske pismenosti hoćemo podrazumjevati pismenost na bosanskom jeziku, a s druge strane hoćemo podrazumjevati pismenost u BiH, ne dovodeći ovo dvoje u situaciju ili –ili, već u situaciju i, jer izvorni jezik Bosne, ono što je bosanska jezička zbilja i povijest, jeste upravo Bosanski jezik, ne sporeći prisutnost i drugih jezika – kazao je prof. dr Sanin Kodrić
Napomenuo je da je izložba predstavljena u brojnim gradovima širom BiH te da nije slučajno odabrano i Goražde.
- Na mapi pismenosti, kulture ovoga dijela svijeta, dakle ne samo BiH već i šire, Goražde kao što znate ima posebno mjesto i ulogu. Ovdje je početkom XVI stoljeća 1519. godine počela sa radom kratkotrajna ali historijski vrlo važna goraždanska štamparija zahvaljujući kojoj je BiH već tada ušla u Gutenbergov svijet tzv. Gutenbergovu galaksiju, svijet štampe” – podsjetio je Kodrić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.