[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/02\/l-609d846863343c278013cdb025315a08.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/02\/100x73\/l-609d846863343c278013cdb025315a08.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/12\/02\/l-609d846863343c278013cdb025315a08.jpg","size":"88.69","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

'Tradicija uzgoja konja lipicanca' upisana na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine

"Tradicija uzgoja konja lipicanca" upisana je na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.

 

Odluka o upisu "Tradicije uzgoja konja lipicanca" na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva donesena je na 17. zasjedanju UNESCO Međuvladinog odbora za zaštitu nematerijalne kulturne baštine u Rabatu, Kraljevina Maroko, saopćeno je iz Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine.

Ministarstvo civilnih poslova i ministrica Ankica Gudeljević aktivno su u prethodnom razdoblju pružali potporu nominaciji. Ministrica Gudeljević sudjelovala je na zasjedanju UNESCO Međuvladinog odbora za zaštitu nematerijalne kulturne baštine u Rabatu, a jedna od tema razgovora s glavnom ravnateljicom UNESCO-a Audrey Azoulay bila je i zaštita dobara iz Bosne i Hercegovine.

U saopćenju se navodi da je ministrica  Gudeljević  istaknula da je riječ o petom elementu iz BiH na Reprezentativnoj listi nematerijalne baštine čovječanstva, a prvom koji je rađen kao serijska nominacija.

Inicijativa za upis „Tradicije uzgoja konja lipicanca“ pokrenuta je u Sloveniji, a uključile su se Austrija, Hrvatska, Mađarska, Slovačka, Rumunjska, Italija i Bosna i Hercegovina. Upis ovog elementa na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva rezultat je zajedničkog rada, a Međuvladin komitet u obrazloženju pohvalio je države za uzoran nominacijski fajl koji pokazuje blisku suradnju i uzajamno poštivanje.

Članovi Međuvladinog odbora za zaštitu nematerijalne kulturne baštine odlučili su na popis nematerijalne baštine, na kojemu je već oko 600 tradicionalnih zanatskih i ostalih umijeća iz 130 zemalja, uvrstiti tradicije uzgoja konja lipicanca, što će pozitivno utjecati na razvoj uzgoja ove rase konja u regionu, ali i na razvoj turizma.

Proces nominacije trajao je duže od dvije godine, a očekuje se da će upis pomoći i oživljavanju sela i izvođenju nekih novih elemenata za izvor prihoda, kroz turizam, sportske aktivnosti te kroz zaštitu seoskog područja.

Početci uzgajanja lipicanca vezuju se uz Habsburšku monarhiju, ali danas lipicaneri imaju posebnu ulogu u tradiciji i životu ruralnih područja. Dio su tradicionalnih obreda i svečanosti,navodi se u saopćenju.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!