O januara do oktobra je bio najtopliji u Europi od početka mjerenja, objavila je UN-ova meteorološka agencija (WMO), i procijenila je da bi ova godina, generalno, mogla biti čak druga najviša u historiji mjerenja temperature.
Među ostalim dijelovma svijeta koji su registrovali značajne vrućine su jugozapad SAD-a, sjverni i zapadni dijelovi Južne Amerike i dijelovi srednje Amerike.
Mjerenja temperature su počela 1850. godine, dakle u više od 150 godina, temperatura je enormno rasla.
Prosjek za ovu godinu u je oko 1,2 stepenaveći u odnosu na predindustrijski period, što je zaista mnogo.
Koncentracija stakleničkih plinova u atmosferi bila je najveća u 2019., a u 2020. se dodatno povećala, iako je prema očekivanjima postojala mogućnost padanja zbog zatvaranja ekonomije uslijed pandemije COVID-19. Dakle, priče o tome kako bi se planeta mogla oporaviti za vrijeme lockdowna, su zvanično bile isprazne.
Kompletan ezultat WMo će objaviti nekada u martu iduće godine (2021.)
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.