Švicarska predsjednica izjavila je u ponedjeljak da se zalaže za reviziju zabrane koja trenutno sprečava ponovni izvoz oružja proizvedenog u Švicarskoj iz druge zemlje u Ukrajinu, naglašavajući da embargo šteti industriji i sigurnosti njene zemlje.
Pozivi Švicarskoj da prekine vjekovnu tradiciju neutralne vlade rastu i u zemlji i u inostranstvu otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u 2022. Njen parlament već je preporučio ublažavanje pravila o oružju, iako je prošle godine vlada odbila promijeniti svoju dugotrajnu politiku.
- Lično mislim da moramo napraviti korak naprijed za našu industriju - izjavila je predsjednica Viola Amherd, koja je također ministrica odbrane, na konferenciji za novinare u Bernu odgovarajući na pitanje o politici svoje zemlje.
- Postaje teško jer su zemlje poput Nizozemske odlučile ne kupovati u Švicarskoj dok nije slobodan ponovni izvoz, što razumijem - dodala je.
- Ako imamo problem s našom industrijom naoružanja, to znači da imamo i sigurnosni problem jer je važno imati tehnologiju i znanje - rekla je.
Naglasila je, međutim, da Švicarska, koja djeluje kao mirovni posrednik u globalnim sukobima nikada ne bi isporučila oružje direktno zemlji u ratu.
Uprkos svojoj dugotrajnoj neutralnosti, Švicarska je veliki dobavljač oružja, četrnaesti po veličini najveći u svijetu 2022. godine, sudeći prema podacima Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira. Prodaja oružja u Švicarskoj već je opala u 2023., a kritičari su krivili neutralan stav zemlje.
U širem smislu, Amherd je kazala da Švicarska treba više ulagati u sigurnost širom Evrope i dodala je da planira ojačati veze s partnerima uključujući NATO, prenosi Reuters.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.