Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik već duže vremena u javnosti plasira informaciju o 500 miliona EUR dobiti od kamata što je za tačno toliko više od onoga što je potrebno za pokriće konvertibilne marke. Također već duže vremena pokušava da dođe do izmjena Zakona o Centralnoj banci BiH (CBBiH) odnosno da bi se mogle emitovati KM u tom iznosu i kupiti domaće obveznice, čime bi se, po njegovim tvrdnjama, doprinijelo saniranju energetske krize i uložiti u druge privredne aktivnosti.
Proteklih dana u medijima se ponovo osvrnuo na CBBiH komentarom kako „CB ne bi trebala držati svoje valutne depozite u Deutsche Banci jer će ona propasti“.
-Najbolje da Centralna banka pare drži u propaloj Banci Srpske ili Bobar banci i drugim koje su upropastili. Prije svega, nikada se rezerve ne drže u jednoj banci pa bi trebao da se raspita gdje se sve čuvaju i za šta služe. A služe za očuvanje valute. Sljedeća stvar, devizne rezerve, u zemljama poput naše, moraju da budu dovoljne za pokriće šest mjeseci uvoza. Neka ne dira rezerve. Neka pita komeracijalne banke zašto drže sredstva veća od obaveznih rezervi. Pa zato što nema potencijala za veće investicije. Ovdje se rijetko ko više uopšte usuđuje investirati zbog političke situacije, nesigurnosti i nestablnosti, pa neka prvo pita njih. Osim toga, šta bi on uradio sa tim deviznim rezervama? Da nabije inflaciju? To je budalaština, ali šta da kažem ako on još uvijek ne zna da je javni dug jednako ukupan dug, a on to stalno razdvaja. Uzimanje deviznih rezervi na taj način bi srušilo valutni odbor, srušilo bi valutu i dovelo do totalne nestabilnosti – kaže za portal Startbih.ba ekonomska analitičarka Svetlana Cenić.
Ona smatra kako se iza svega krije pokušaj Dodika da taj novac iskoristi za rupe u entitetskom budžetu i da stoga napada CBBiH jer mu kredit više ne žele odobriti ni Rusi , ni kinezi ni bilo ko drugi.
-U izvještaju CB sve fino piše, i kolika je dobit i gdje ide, a ide u državni budžet iako se oni hvale da su ga povećali, a nisu oni nego zakon. I tačno se zna kolike su rezerve i sve ostalo. Ja ne znam o kakvom „višku“ on govori. Ta sredstva imaju svoju pripadnost i nisu namjenjena za čerupanje. Srećom, mi ne možemo štampati pare. Dugo vremena smo imali negativnu kamatnu stopu, a sad kada se izašlo iz minusa se ta sredstva drugačije raspoređuju i naravno investiraju jer se negdje moraju čuvati – kaže Cenić.
Na pitanje da li očekuje neke promjene u radu CBBiH nakon izmjene rukovodstva Cenić kaže kako je sve moguće, ali da ko god to pokuša da uradi puno rizikuje.
-Moram međutim reći da kod nekih članova Uprave CB postoji sukob interesa. Niko naravno nije vječan i nezamjenjiv, ali postoji pravilo i da se konsultuje prethodni guverner i da se izvrši primopredaja kako treba. Treba tu znanja, kontinuiteta... Razlog što nam se potvđuje kreditni rejting i zašto nije rejting „smeće“ jeste zato što imamo čvrstu valutu i što su prihodi od indirektnih poreza stabilni. To dvoje, ako se ikad naruši, to je onda DOVIĐENJA! Tada ću i ja otići iz ove zemlje!– kaže Cenić.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.