Čelnik švedske Umjerene stranke Ulf Kristersson rekao je u petak da je postigao dogovor s demokršćanima i liberalima o formiranju manjinske koalicijske vlade nakon što je desničarski blok osvojio većinu na izborima prošlog mjeseca.
Najveća švedska desničarska stranka, protuimigracijski Švedski demokrati, neće biti dio vlade, ali je pristala podržati njeno formiranje, što je prvi put da će nacionalistička grupa imati direktni uticaj na politiku, javlja Reuters.
Uz podršku Švedskih demokrata, Kristersson će gotovo sigurno dobiti podršku parlamenta za svoju vladu. Postat će premijer osim ako većina Riksdaga ne glasa protiv njegova imenovanja.
- Danas ću otići do predsjedavajućeg Andreasa Norlena i reći da su naše četiri stranke spremne izaći na glasanje u ponedjeljak i sastaviti novu vladu - rekao je Kristersson na konferenciji za novinare.
- To će biti trostranačka vlada s umjerenima, demokršćanima i liberalima. Ta će vlada blisko sarađivati sa Švedskim demokratima - rekao je.
Ako predsjednik kasnije u petak odobri Kristerssonov dogovor, parlament može glasati o predloženoj vladi najranije u ponedjeljak.
Desničarski blok osigurao je tijesnu većinu, osvojivši 176 mjesta u parlamentu od 349 zastupnika na izborima 11. septembra.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.