Svečanim prijemom kojem je prisustvovao veliki broj zvanica Ambasada Republike Indonezije u Bosni i Hercegovini proslavila je 74. godišnjicu od proglašenja nezavisnosti.
Ta država proglasila je nezavisnost 17. augusta 1945. godine, nakon što je bila pod kontrolom holandskih kolonizatorskih snaga tri i po vijeka, a zatim i Japana tri i po godine.
Prijem je počeo intoniranjem himni BiH i Indonezije, nakon čega se zvanicama obratila ambasadorica Indonezije u BiH Amelia Achmad Yani kazavši da je Indonezija dokazala da demokratija, modernost i islam, katolici, kršćani, budisti, konfućisti i hindusi mogu koegzistirati u harmoniji.
-Ove godine Indonezija proslavlja 25. godišnjicu uspostave diplomatskih odnosa sa BiH i tokom godina imamo odličnu suradnju u međunarodnoj i multilateralnoj suradnji - istakla je ambasadorica.
Nakon obraćanja ambasadorice Yani, zvanicama je poslužen Nasi Tumpeng, indonežanska rižina kupa, tradicionalno jelo koje se priprema za posebne prilike, porodične proslave, vjenčanja ili rođendane te proslavu Dana nezavisnosti Indonezije.
Svečanost je upotpunio ples pod maskama, a potom je uslijedio tradicionalni ples indonežanskog naroda Balinese, dok su posjetioci mogli probati i tradicionalna jela ove azijske zemlje.
Prijemu su prisustvovali brojni pripadnici diplomatskog kora u BiH te predstavnici političkog i kulturnog života u BiH.
Indoneziju čini više od 17.500 otoka, od kojih je više od 6.000 naseljeno. Sa oko 255 miliona stanovnika, Indonezija je zemlja s mnoštvom etničkih grupa -788 pripadnika raznih naroda i plemena, religija (islam, kršćanstvo, hinduizam, budizam) te kultura i jezika.
Druga je to zemlja na svijetu po broju jezika, odmah iza Papue Nove Gvineje. Od 726 priznatih jezika, živih je 719, pet je izumrlo, a dva se govore isključivo kao drugi jezici. Službeni jezik je indonezijski.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.