Nizom aktivnosti, Udruženje dijaliziranih i transplantiranih Federacije BiH, Donorska mreža u BiH i Udruženje dijaliziranih i transplantiranih Srednjobosanskog kantona, 10. marta će obilježiti Svjetski dan bubrega. Ističu da svaka deseta osoba na svijetu ima neku vrstu bubrežne bolesti, a većina ih nije ni svjesna.
Podsjećaju da je se još od 2006. godine svakog drugog četvrtka u mjesecu martu obilježavan Svjetski dan bubrega te da je moto ovogodišnjeg dana "Znanjem do bolje brige za bubrežne bolesnike".
- Svjetske statistike nam govore da u svijetu od ove bolesti, koja zapravo gotovo nikada ne boli, boluje oko 850 milijona ljudi. BiH nije izuzeta iz svjetske statistike. U BiH se trenutno dijalizom liječi oko 3.000 pacijenta sa stalnom tendencijom povećanja broja posebno u vrijeme i nakon pandemije covid 19 - istakli su.
Naglašavaju da država, entiteti i kantoni nemaju strategiju i plan preventive od te bolesti koja će, kako predviđaju stručnjaci, do 2040. godine biti peti po uzroku smrtnosti od nezaraznih bolesti.
Kad je liječenje u pitanju, dodali su, to je najčešće dijaliza koja se obavlja u dijaliznim centrima u Federaciji BiH, Republici Srpskoj i Brčko distriktu. Naglašavaju da je proces liječenja jako težak i mučan, ali i skup način liječenja te da je transplantacija jedino pravo rješenje i najbolji način liječenja kod zatajenja bubrega.
- Transplantacijom pacijenta vraćamo u normalan život, a istovremeno imamo i uštede u zdravstvenom budžetu, jer je transplantacija cjenovno puno povoljniji način liječenja. Trošak jedne godine dijalize za jednog pacijenta jednak je jednoj transplantaciji - kazali su.
Također ističu da će Svjetski dan bubrega obilježiti u više gradova u Federaciji, te da će danas u Sarajevu započeti sa održavanjem okruglog stola pod nazivom „Stanje i perspektive transplantacije u BiH s međunarodnim stručnjacima“.
- U posjet BiH su došli vrhunski transplantolozi iz Španije, Italije, Mađarske, UAE i Hrvatske. Naše aktivnosti nastavljamo u Medicinskoj školi u Tuzli gdje ćemo sa ovom školom organizirati edukativnu tribinu o prevenciji bubrežne bolesti, samoj bolesti i načinu liječenja - istakli su.
U saradnji sa Zavodom za javno zdravstvo SBK će 18. marta od 11 do 14 sati u Travniku organizirati kontrolu krvnog pritiska i šećera. a obilježavanje će završiti uličnom utrkom u Vitezu u nedjelju 27. marta.
Cilj utrke je, kako tvrde, privući, animirati i pokrenuti što više osoba kako bi se posvetili tjelesnoj aktivnosti koja je uz pravilnu prehranu, broj jedan kada je u pitanju preventiva bubrežne bolesti.
Svjetski dan bubrega je globalni pokret sa sjedištem u Bruxelles-u koji djeluje od 2006. godine sa ciljem podizanja svijesti o bubrežnoj bolesti, koja je jako teška i podmukla.
Svjetski dan bubrega www.worldkidneyday.org baziran je prvenstveno na prevenciji bubrežne bolesti ali i samoj bolesti te načinu liječenja, saopćili su organizatori.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.