[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/07\/l-a925fe14542fda2980a1f262f6ad253b.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/07\/100x73\/l-a925fe14542fda2980a1f262f6ad253b.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/10\/07\/l-a925fe14542fda2980a1f262f6ad253b.jpg","size":"119.12","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Sutra samit Procesa Brdo-Brijuni u Crnoj Gori, MIlanović i Pirc Musar supredsjedatelji

Sastanak šefova država Procesa Brdo-Brijuni, zajednička hrvatsko-slovenska inicijativa kojom se želi pospješiti suradnja zemalja jugoistoka Europe i njihovo približavanje EU, održat će se u utorak u crnogorskom gradu Tivtu.

Crnogorski predsjednik Jakov Milatović ugostit će sastanak na vrhu inicijative službeno pokrenute 2013. kojemu su domaćini i njezini supredsjedatelji hrvatski predsjednik Zoran Milanović Milanović i slovenska predsjednica Nataša Pirc Musar.

Sudjelovat će i čelnici ostalih zemalja članica procesa - Srbije, Albanije, Sjeverne Makedonije, Bosne i Hercegovine i Kosova.

Šefovi država sudionica Procesa Brdo-Brijuni na sastanku u Tivtu raspravljat će o jačanju regionalne stabilnosti i suradnje, ubrzanju procesa pridruživanja Europskoj uniji zemalja jugoistočne Europe, zadržavanju mladih kroz bolje prilike te prilagodbi ciljevima Europskog zelenog plana, navodi se u najavi hrvatskoga predsjednika na službenim stranicama.  

Sastanci na vrhu Procesa Brdo-Brijuni održavaju se već godinama na inicijativu Hrvatske i Slovenije kao članica Europske unije, i to s ciljem unapređenja međusobne suradnje zemalja u jugoistočnoj Europi i ubrzavanja procesa europskih integracija ostalih zemalja regije među kojima neke već pregovaraju o članstvu u Europskoj uniji ili imaju status kandidata za članstvo u EU, navodi se.

Zemlje zapadnog Balkana u različitim su stupnjevima približavanja EU-u

Srbija i Crna Gora vode pregovore desetak godina, Albanija i Sjeverna Makedonija počele su pregovore 2022., a te iste godine je BiH dobila status kandidata, dok Kosovo ima status potencijalnog kandidata. Pet zemalja EU-a Kosovo još uvijek nije priznalo. 

U zajedničkoj deklaraciji nakon samita u Skoplju prošle godine se, između ostalog, navodi da i EU i zapadni Balkan trebaju biti spremni za proširenje, što je prije moguće, ali ne kasnije od 2030. godine.

No ta godina teško da može biti i godina ulaska neke od zemalja jugoistočne šestorke, što zbog globalne situacije gdje je fokus EU-a nužno premješten s proširenja, što zbog nekih bilateralnih pitanja, a što zbog različitim problema unutar pojedinih država, podsjećaju hrvatski mediji.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!