[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/08\/28\/prezentacija-lanaco-2020.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/08\/28\/100x73\/prezentacija-lanaco-2020.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2020\/08\/28\/prezentacija-lanaco-2020.jpg","size":"101.13","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Nauka i tehnologija

Studenti tehničkih fakulteta iz BiH i regiona kreirali IoT rješenje 'GoTaxi'

U prostorijama LANACO Tehnološkog centra u Banjoj Luci, jučer je prezentirano IoT rješenje "Go Taxi" koje su kreirali polaznici četrnaeste LANACO ljetne stručne prakse, pod mentorstvom zaposlenih u kompaniji.

Deset studenata tehničkih fakulteta iz Bosne i Hercegovine i regiona u periodu od četiri sedmice radili su na IoT rješenju, a zahvaljujući tom mobilnom i web rješenju, znatno se olakšava vođenje evidencije taksi službi, omogućava jednostavnije korištenje taksi usluga, a donose se i broji benefiti široj društvenoj zajednici.

- Kada se mladi ljudi sa strasti prema aktuelnim i savremenim tehnologijama spoje, oni stvaraju nevjerovatna rješenja. Veoma je važno mentorstvo, transfer znanja i stvaranje timskog rada na početku profesionalne karijere svakog mladog čovjeka - kazao je jedan od mentora ovogodišnje ljetne stručne prakse Momčilo Amović.

Jedan od polaznika ovogodišnje LANACO ljetne prakse je i Matija Votipka, student četvrte godine Tehničkog fakulteta "Mihajlo Pupin" iz Zrenjanina.

- Najveći razlog zbog kog sam se prijavio na ovu praksu je rad na realnoj aplikaciji koja će se koristiti u budućnosti. Mali broj IT kompanija na praksi zapravo radi na aplikaciji koja će imati svrhu i koja će rješavati realne problem. Ovo iskustvo je za mene od ogromnog značaja, pošto smo radili na popularnim tehnologijama koje su u ekspanziji i koje će se u budućnosti još više koristiti - poručio je.

Koordinatorica ovogodišnje stručne prakse Teodora Vujasin ističe da zahvaljujući ovoj praksi studenti za vrijeme školovanja postaju dio svijeta visoke tehnologije i imaju jasnu viziju šta znači raditi u IT sektoru.

- Na pripremi programa za studente se intenzivno radi tokom cijele godine, te cjelokupan proces obuhvata kreiranje sadržaja prakse, oglašavanje i selekciju najadekvatnijih kandidata i samu pripremu mentora i praktikanata za kreiranje aplikacije - dodala je Vujasin.

LANACO organiziranjem stručnih praksi i stipendiranjem studenata tehničkih fakulteta, podržava mlade ljude da uz pomoć mentora rade na izradi inovativnih rješenja, saopćeno je.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!