[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/06\/l-7e253a9604ef51aefdc877fa6ac8dbcc.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/06\/100x73\/l-7e253a9604ef51aefdc877fa6ac8dbcc.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/06\/06\/l-7e253a9604ef51aefdc877fa6ac8dbcc.jpg","size":"111.11","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Strategija ograničenja korištenja uglja u KS predviđa značajno smanjenje emisija zagađenja zraka

Problemi prekomjerne zagađenosti zraka u zimskom periodu uzrokovani emisijama iz individualnih ložišta će se riješiti na način da se implementiraju mjere utvrđene u Strategiji za ograničenje korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo 2022-2032, kroz odabir jednog od tri scenarija sa različitim smanjenjem emisija u prioritetnim zonama koji su obuhvatili smanjenje na 50 posto, 90 posto i 100 posto, kao i mjere sa kojim bi se ti scenariji implementirali - kazao je Feni Adnan Medić, pomoćnik ministra za zaštitu okoliša u Ministarstvu komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.

Prema njegovim riječima, analizom navedenih scenarija, utvrđeno je da u cilju postizanja zadovoljavajućeg kvaliteta zraka u KS, odnosno postizanje kvaliteta zraka kategorije 1, potrebno je smanjenje emisija čvrstih čestica u prioritetnim zonama do 90 posto, što će biti i jedan od glavnih ciljeva rada Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS.

- Strategija će biti polazni dokument za utvrđivanje godišnjeg programa rada ministarstva, kako bi se mjere implementirale kroz period od 10 godina, što će u konačnici dovesti do smanjenja zagađenja zraka u KS - kazao je Medić.

U okviru studije analizirana su ložišta u 31.343 popisanih individualnih objekata koji koriste čvrsta goriva (toliko ih ukupno i ima u KS).

- Najzastupljeniji sistemi za sagorijevanje čvrstih goriva u domaćinstvima predstavljaju šporeti (štednjaci) sa udjelom od 67,5 posto - kazao je Medić.

Na osnovu izvršenog proračuna, ukupnih emisija i uticaja na stanje kvaliteta zraka se može zaključiti  da su individualna ložišta daleko najveći izvor emisija u KS.

Strategija za ograničenje korištenja uglja i ostalih čvrstih goriva u Kantonu Sarajevo u periodu 2022-2032. prezentirana je nedavno u organizaciji Vlade KS i UNDP-a. Strategija je izrađena uz finansijsku podršku Vlade KS, u okviru projekta "Zeleni ekonomski razvoj - GED" koji finansira Švedska, a provodi UNDP u BiH.

Izrada Strategije, između ostalog, je uključila: izračun ukupnih emisija i uticaja na kvalitet zraka svih individualnih ložišta na čvrsta goriva, analize i davanje prijedloga za unapređenje kontrole emisija, unapređenje dimnjačarskog sektora, kontrolu i certifikaciju peći i goriva koja se koriste u KS, analizu izloženosti stanovništva prekomjerno zagađenom zraku, prijedlog mjera smanjenja emisija u zrak, unapređenje i izmjene zakonske regulative u cilju poboljšanja kvaliteta zraka u KS, izazove, rizike i prepreke pri realizaciji Strategije, te opcije izrade strateškog plana ograničenja korištenja čvrstih goriva u KS.

Strategija predstavlja temeljni dokument koji će vlastima u KS pomoći da planiraju naredne aktivnosti i mjere na poboljšanju kvaliteta zraka u cijelom Kantonu.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!