[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/18\/l-abd82b0129dcb15a617d18f93f5f03da.jpeg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/18\/100x73\/l-abd82b0129dcb15a617d18f93f5f03da.jpeg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/18\/l-abd82b0129dcb15a617d18f93f5f03da.jpeg","size":"118.80","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Regija

Srbija: Nastavak konstitutivne sjednice, Brnabić nova predsjednica parlamenta?

Konstitutivna sjednice Skupštine Srbije, na kojoj se očekuje izbor predsjednika parlamenta i radnih tijela, nastavljena je u ponedjeljak novim prijeporima, svađama, uzajamnim optužbama i uvredama vladajućih i oporbe.

Za predsjednicu parlamenta vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) predložila je dosadašnju premijerku Anu Brnabić i ona je jedini kandidat za tu dužnost.

Konstitutivna sjednica Skupštine Srbije, na kojoj su potvrđeni mandati zastupnika novog skupštinskog saziva, održana je 6. veljače, ali je izostao izbor predsjednika parlamenta.

Dio oporbe tada je napustio sjednicu tijekom prisege, čiji su tekst pročitali pred kamerama u predvorju parlamenta, prenosi Hina.

Srpska napredna stranka pobijedila je na prijevremenim izborima 17. prosinca prošle godine, za koje oporba tvrdi da su pokradeni brojnim zlouporabama, napose u Beogradu.

Naprednjaci su od 250 mjesta u državnom parlamentu osvojili 129 i s 18 mandata dosadašnjih koalicijskih partnera, socijalista (SPS) Ivice Dačića i Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), imaju komotnu većinu, čime se ne dovodi u pitanje izbor Ane Brnabić na čelo parlamenta.

Konstituiranje parlamenta preduvjet je za formiranje nove vlade, premda mandatar kojem će biti povjereno da ponudi sastav izvršne vlasti još nije predložen, iako je zatvoren krug konzultacija s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Oporba nije sudjelovala u konzultacijama.

Konstituiranje parlamenta dolazi u vrijeme kad se od srbijanske vlasti traži da, poslije brojnih primjedbi na regularnost prosinačkih izbora, primijeni preporuke međunarodne promatračke misije (ODIHR) kako bi se za buduće izbore osigurali pošteni uvjeti, ponajprije uspostava uređenog popisa birača, odustajanje od dužnosničke kampanje, te ravnopravna zastupljenost svih sudionika u medijima, koje u većini kontrolira vlast.

Rezultati primjene ukupno 25 preporuka ODIHR-a mogli bi se vidjeti već u kampanji za ponovljene izbore u Beogradu, najavljene za 2. lipnja, koje treba raspisati predsjednik parlamenta. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!