[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/09\/24\/franco-dando-un-discurso-en-eibar-en-1949.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/09\/24\/100x73\/franco-dando-un-discurso-en-eibar-en-1949.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2019\/09\/24\/franco-dando-un-discurso-en-eibar-en-1949.jpg","size":"344.29","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Španski sud treba donijeti odluku o ekshumaciji Franca

Španski Vrhovni sud će odlučiti treba li ekshumirati posmrtne ostatke diktatora Francisca Franca. Španska vlada postavila je za prioritet premještanje ostataka iz državnog mauzoleja na manje kontroverzno mjesto.

Frankova porodica se žalila na zahtjev za ekshumaciju, prenio je BBC.

Pitanje je podijeljelilo mišljenje u Španiji, u kojoj je još svježe sjećanje na Francovu eru. On je pobijedio u građanskom ratu 1930-ih i vladao Španijom do 1975. godine.

Njegovi posmrtni ostaci leže u ogromnom mauzoleju u blizini glavnog grada Madrida, nazvanom Dolina poginulih, zajedno s desetinama hiljada ubijenih u Građanskom ratu.

Mnogi osuđuju kompleks kao spomenik trijumfu fašizma, a postao je svetište krajnje desnice.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!