LJUBLJANA, 27.11.2015
Više stotina milijuna eura okrene se godišnje u poslu pripreme hrane u slovenskim školama i vrtićima pa je školski sindikat u toj državi u petak upozorio na opasnost monopola ako se nastavi s "outsourcingom" tih poslova prema privatnim tvrtkama, što je sve češća pojava.
"U javnim školskim ustanovama treba pripremati zdravu hranu lokalnog podrijetla, ali će to biti nemoguće ako privatnici preuzmu pripremu hrane za stotine škola", kazao je Branimir Štrukelj, predsjednik utjecajnog sindikata zaposlenih u obrazovanju i znanosti (SVIZ).
On tvrdi da je već šezdesetak škola u Sloveniji otpustilo svoje osoblje u kuhinjama te da im hranu dovoze privatnici.
Za gašenje školskih kuhinja najviše je kriva tvrtka Sodexo, slovenska podružnica francuske multinacionalke, koja sa skoro 600 zaposlenih širom države nudi 24-satnu uslugu cateringa za škole, bolnice, studente, javne kuhinje, pa čak i vojsku.
Neke manje škole i vrtići tvrde da su na outsourcing i ukidanje vlastitih kuhinja prisiljene jer imaju malo polaznika pa im država osigurava samo četvrtinu potrebnih sredstava zbog čega su ponekad u neprilici kada umjesto jedine kuharice koja je na bolovanju, djeci moraju kuhati i učiteljice.
Promicanje lokalno proizvedene hrane u Sloveniji počinje već u predškolskoj dobi, pa vrtići na preporuku ministarstva poljoprivrede jednom godišnje imaju manifestaciju "Zdravi slovenski zajutrak", kad se djeci servira samo domaća hrana: mlijeko, med, povrće i voće isključivo slovenskog izvora.
Školski sindikat upozorava da kod potencijalnog gubitka poslova i radnih mjesta nije riječ samo o kuharskom osoblju, nego i dobavljačima koji slovenskim osnovnim školama i vrtićima preko sustava javnih nabava dostave hrane za oko 110 milijuna eura, a boje se da bi ih veliki monopolisti mogli "stisnuti" i tražiti da snize svoje cijene.
Štrukelj je naveo da, po njegovim podacima, Sodexo već kontrolira pedesetak školskih kuhinja i da bi ministarstvo za školstvo trebalo reagirati, a tamo kažu da nemaju sve podatke, ali da broj škola i vrtića koje su same prestale kuhati obroke nije tako velik.