[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/09\/20\/vjezbanje-ilustracija-getty.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/09\/20\/100x73\/vjezbanje-ilustracija-getty.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/09\/20\/vjezbanje-ilustracija-getty.jpg","size":"156.07","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Ljepota i zdravlje

Skoro pa svaki drugi Europljanin nikada ne vježba niti se bavi sportom

Po istraživanju EU-ova Eurobarometra broj onih koji ne vježbaju porastao je na 45 posto u odnosu na 2009. godinu kada je 39 posto ispitanika odgovorilo da ne prakticiraju neki oblik vježbanja.

Uz to, gotovo svaki peti ispitanik ili njih 17 posto odgovorio da vježba manje od triput mjesečno, što predstavlja određeni problem. 

Ukupno 32 posto stanovnika EU-a vježba najmanje jednom sedmično, a tek 6 posto ih to čini najmanje pet puta sedmično. 

Uočena je i geografska razlika među ispitanicima i sklonosti bilo kakvoj tjelovježbi.

Sudionici istraživanja koji žive u sjevernijim članicama EU-a aktivniji su vježbači.

Naime, istraživanje je pokazalo da vježba 71 posto Finaca, 63 posto Luksemburžana i 60 posto Nizozemaca.

Anketa je pokazala i da se fizičkom aktivnošću ne bavi niti će se vjerojatno ikada baviti 73 posto Portugalaca, 68 posto Grka i 65 posto Poljaka.

Studija je pokazala da su fizički aktivni stanovnici Europe većinom zaposleni, dobro obrazovani i financijski stabilni muškarci.

Porazan je podatak da čak 49 posto žena nikad ne vježba, u poređenju s 40 posto muških ispitanika.

Samo 13 posto osoba koje su s 15 godina (ili u još mlađoj dobi) napustile školu, vježba najmanje jednom sedmično u poređenju s 42 posto onih koji su se nastavili obrazovati barem do 20 godine života ili duže.

Samo 22 posto nezaposlenih ispitanika vježba najmanje jednom sedmično u odnosu na 45 posto menadžera koliko ih redovito vježba jednom tjedno.

Anketa je pokazala kako je manja vjerojatnost da siromašnije osobe, koje teško podmiruju osnovne životne račune (njih oko 20 posto) redovno vježbaju svake sedmice u odnosu na one koji takvih finansijskih poteškoća nemaju ili se s njima gotovo nikada ne susreću (36 posto).

Nedostatak vremena glavni je razlog koji ispitanici navode kako bi opravdali činjenicu da ne vježbaju (41 posto), a slijede ga nedostatak motivacije ili interesa (25 posto).

Tokom pandemije covida-19 rjeđe je vježbala trećina ili oko 34 posto ispitanika, 18 posto ih je sasvim prestalo vježbati, a 34 posto nastavilo je s fizičkom aktivnošću istim tempom, a 9 posto ih je povećalo broj treninga.  

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!