[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/25\/xy_3.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/25\/100x73\/xy_3.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2026\/06\/25\/xy_3.jpg","size":"81.70","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Sindikat zahtijeva sistemsko rješenje za rad u uslovima ekstremnih vrućina

Visoke temperature ponovo su otvorile pitanje zaštite radnika na otvorenom, a sindikati i Inspektorat RS upozoravaju da je neophodno sistemsko rješenje. Najugroženiji su građevinski i komunalni radnici koji često rade na temperaturama iznad 35 stepeni.

Predstavnici sindikata poručuju da je potrebno zakonski urediti uslove rada tokom ekstremnih vrućina, kako bi se jasno definisale obaveze poslodavaca i zaštitilo zdravlje radnika.

- Rad na temperaturama od 35, 38 pa čak i 40 stepeni veoma je opasan i radnici moraju biti zaštićeni - izjavila je predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske Dragana Vrabičić.

Najavljeno je da će početkom jula biti održana konferencija na kojoj će učestvovati predstavnici sindikata, poslodavaca i nadležnih institucija, s ciljem pronalaska sistemskih rješenja za rad u uslovima ekstremnih vrućina.

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!