Visoke temperature ponovo su otvorile pitanje zaštite radnika na otvorenom, a sindikati i Inspektorat RS upozoravaju da je neophodno sistemsko rješenje. Najugroženiji su građevinski i komunalni radnici koji često rade na temperaturama iznad 35 stepeni.
Predstavnici sindikata poručuju da je potrebno zakonski urediti uslove rada tokom ekstremnih vrućina, kako bi se jasno definisale obaveze poslodavaca i zaštitilo zdravlje radnika.
- Rad na temperaturama od 35, 38 pa čak i 40 stepeni veoma je opasan i radnici moraju biti zaštićeni - izjavila je predsjednica Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti Republike Srpske Dragana Vrabičić.
Najavljeno je da će početkom jula biti održana konferencija na kojoj će učestvovati predstavnici sindikata, poslodavaca i nadležnih institucija, s ciljem pronalaska sistemskih rješenja za rad u uslovima ekstremnih vrućina.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.