Rezolucija o genocidu u Srebrenici kojim se 11. juli obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na sve žrtve i kao potvrda i istina o onome što se dogodilo, historijski je događaj za našu zemlju, poručio je u saopćenju za javnost predsednik Oganizacije mladih Naroda i Pravde Azhar Sejarić.
Kako navodi u saopćenju, najsnažnije zalaganje za donošenje rezolucije o genocidu, pored domaćih političkih aktera koji su širom svijeta lobirali i radili na tekstu rezolucije, dale su zemlje poput SAD, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva, ali i ostalih zemalja Evropske unije koji su u više navrata pružale jasnu i nedvosmislenu podršku BiH i Rezoluciji o genocidu u Srebrenici.
-Iako je član Predsjedništva SDA Haris Zahiragić u svojim medijskim istupima zagovarao okretanje novog političkog smjera koji bi se ogledao u približavanju Rusiji, Kini i Srbiji kao našim partnerima sa kojima trebamo graditi bolje odnose, nažalost, pokazalo se da su upravo ove zemlje bile glavni zagovornici da rezolucija ne bude usvojena i osporavali sve ono što se u Srebrenici desilo. Akteri međunarodne zajednice i zemlje članice Evropske unije su se jasno stavili na stranu istine, činjenica i presuda međunarodnih sudova, dok su oni koje Zahiragić u svojim istupima vidi kao nove prijatelje, okrenuli leđa žrtvama genocida u Srebrenici, poslali poruku Bošnjacima i Bosni i Hercegovini da su spremni relativizirati sve ono što se desilo i pokazali na čiju stranu su stali, navodi Sejarić.
On na kraju saopćenj postavlja pitanje šta bi se dogodilo da se “Zahiragić i njegovi politički sljedbenici vrate na vlast i da odlučuju o ovako osjetljivim i diplomatski važnim procesima, da li bi zbog njihovog nestanka s političke scene i gubljenja vlasti bili spremni napraviti neke nove dogovore i kompromise sa onima koji su jasno pokazali svoj sramni stav i poručili da se na njih nikad ne možemo osloniti”.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.