[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/09\/14\/l-158418359702910a7589724ffcfb9ad6.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/09\/14\/100x73\/l-158418359702910a7589724ffcfb9ad6.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/09\/14\/l-158418359702910a7589724ffcfb9ad6.jpg","size":"91.57","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

SAD: Rusija tajno finansirala albanski DP, u BiH Dodika, i crnogorski DF

Rusija je od 2014. tajno dala više od 300 miliona dolara političkim strankama i kandidatima u 24 zemlje svijeta, a predsjednik Putin se bavio tajnim političkim finansiranjem širom svijeta, tvrdi jedan visoki američki dužnosnik.

Tvrdnja State Departmenta temelji se na deklasificiranoj procjeni američkih obavještajnih službi objavljenoj u utorak.

Visoki dužnosnik iz administracije predsjednika Joea Bidena rekao je da misli ‘da je ovo samo vrh sante leda'.

Prema izvoru koji je upoznat s američkim obavještajnim izvješćem, Albanija je jedna od tih zemalja.

- U Albaniji je Rusija dala oko 500.000 dolara Demokratskoj stranci (DP) 2017. preko lažnih kompanija - rekao je izvor iz američke vlade.

Izvor nije iznio dodatne pojedinosti o slučaju Albanije. Međutim, 2017. godina, ime Demokratske stranke (DP) i spomenuta cifra od 500 hiljada dolara poklapaju se s istragama koje su u Albaniji tada otvorene protiv DP-a na temelju izjava američke lobističke kompanije 'Muzin Capitol Partners'.

Američki dužnosnik rekao je medijima da su Sjedinjene Države sarađivale sa saveznicima i partnerima kako bi prikupile više informacija o riziku ruskog finansiranja političkih stranaka.

- Ono što je najšokantnije u ovoj studiji je da vidimo prisutnost prikrivenog ruskog finansiranja širom svijeta. Upozoravamo te strane stranke i kandidate ako tajno prihvate ruski novac. Imamo priliku razotkriti ih i to ćemo i učiniti - dodao je.

Procjena američkih obavještajnih službi objavljena u depeši ne imenuje konkretne zemlje ili dužnosnike za koje se vjeruje da su bili meta Rusije - ali kaže da se protežu na četiri kontinenta.

Osim Albanije, prema izvoru američke administracije, u izvješću se spominju i Bosna i Hercegovina i Crna Gora, odnosno za finansiranje kampanje  Milorada Dodika za izbore 2018. (SNSD) i sredstva za prorusku stranku Demokratski front (DF) u Crnoj Gori.

Ruske vlasti do sada se nisu javno očitovale o američkoj tvrdnji. Moskva je ranije optužila američku obavještajnu agenciju CIA za miješanje u poslove drugih zemalja. 

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!