Udruženje dijaliziranih i transplantiranih bolesnika Federacije BiH organizovalo je danas proteste ispred Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, u pokušaju da osiguraju svoja prava.
Iz Udruženja zahtijevaju hitnu tematsku sjednicu Vlade FBiH u roku od 24 sata na kojoj će biti razmatrano pitanje dijalize i transplantacije u FBiH.
Danas su poručili da od Vlade FBiH traže da narede KCUS-u obnovu rada na transplantaciji organa, a UKC Tuzla da naredi povećanje broja transplantacija.
Traži se da se sa direktorom Kliničkog centra u Mostaru iznađe mogućnosti eksplantacije i transplantacije organa.
“Za sprovođenje ovog zahtjeva odgovorni su Vlada FBiH, Ministarstvo zdravstva FBiH, i direktori kliničkih centara imenom i prezimenom. Rok za to je 60 dana“, navodi se u zahtjevima".
Također traži se od direktora/menadžera kliničkih centara, kao i direktora drugih bolnica u kojima su imenovani transplantacijsko-eksplantacijski koordinatori, da narede istim da predano i ozbiljno rade svoj posao. Također, traže poboljšanje uslova na hemodijalizama i zamjenu dotrajalih aparata u svim dijaliznim centrima u FBiH.
Dijalizirani i transplatirani bolesnici traže od Vlade FBiH i Federalnog ministarstva zdravstva povećanje količine lijekova sa esencijalne liste (Renvela; Zemplar) za dijalizne pacijente, te uvrštavanje na esencijalnu listu lijeka MIMPARA.
“Tražimo da se kod javnih nabavki ne mijenja imunosupresivna terapija transplantiranim pacijentima kod kojih se prema dotadašnjeim nalazima pokazala kao odgovarajuća. Ako je potrebno, izmijeniti Zakon o javnim nabavkama kada je imunosupresivna terapija u pitanju”, navodi se u zahtjevima.
Dijalizirani i transplantirani pacijenti transparentima su danas ukazivali i na veoma loš odnos vlasti i kliničkih centara prema njima.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.