Kako bi sačuvali tradiciju i kulturu naroda u Bosni i Hercegovini Kulturno umjetničko društvo "Baščaršija" osmislilo je projekt koji su nazvali "Bogatstvo različitosti", a sinoć su ga prezentirali javnosti.
Projekt je urađen uz podršku Turističke zajednice Kantona Sarajevo, a njegov primarni cilj je očuvanje kulturne baštine u Bosni i Hercegovini i svih njenih naroda bez izuzetka.
Namjera je na ovaj način obogatiti kulturnu turističku ponudu Kantona Sarajevo te od zaborava sačuvati narodne nošnje, napjeve, ali i cjelokupnu kulturu i baštinu.
Član Uprave Kulturno umjetničkog društva "Baščaršija" i projekt menadžer Namik Čomaga pojasnio je da je sve to sada objedinjeno u katalogu koji će biti dostupan svima koji žele znati kakva se nošnja nosila u kojim dijelovima BiH i u koje vrijeme, ali i druga obilježja bh. naroda.
- Napjevi iz BiH su pomalo zapostavljeni. Kada se govori o tradicionalnoj muzici uvijek se spominje sevdalinka, što je u redu, ali ne treba se zaboraviti i na ovu vrstu pjevanja koja se neopravdano zapostavlja - dodao je Čomaga.
Nosioci projekta pokušat će dogovoriti i s Ministarstvom za obrazovanje, nauku i mlade KS da se ovi katalozi distribuiraju svim osnovnim školama u Sarajevu, da bi djeca učila o tradiciji.
U okviru ovog projekta napravljene su i turističke razglednice s motivima narodne nošnje iz Sarajeva što će biti ustupljeno kantonalnoj Turističkoj zajednici kao način promocije Grada.
Planirano je da KUD "Baščaršija" u saradnji s Turističkom zajednicom Kantona Sarajevo organizira pet koncerata ispred sarajevske katedrale Srca Isusova i to s ciljem bogaćenja kulturna ponude glavnog grada BiH.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.