[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/07\/31\/l-fe1c8e971513f6d3ce84422c68dbcfa8.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/07\/31\/100x73\/l-fe1c8e971513f6d3ce84422c68dbcfa8.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/07\/31\/l-fe1c8e971513f6d3ce84422c68dbcfa8.png","size":"643.33","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Program 'Mostarskog ljeta' ovoga tjedna u znaku književnosti

Ljubitelje književnosti, u okviru međunarodne kulturne manifestacije "Mostarsko ljeto", ovoga tjedna očekuju tri promocije knjige.

U utorak, 1. kolovoza, u Centru za kulturu Mostar bit će održana promocija knjige "Putovanje kroz Bosnu 1530", autorice Bisere Suljić Boškailo s početkom u 20 sati. O knjizi će, osim autorice, govoriti prof. dr. Lejla Žujo i dr. Dario Terzić, najavili su organizatori.

„Putovanje kroz Bosnu 1530. kakvu je Kraljevinu Bosnu zatekao i opisao Benedikt Kuripešić 1530 sastoji se iz tri dijela: prvi dio je esejističko naučni i on obrađuje teme kao što su: opći podaci o najstarijem putopisu kroz Bosnu od Benedikta Kuripešića iz 1530. g., te kako putopisac Kuripešić zatiče i vidi Hrvatsku, Srbiju i Bosnu na svom putovanju 1530. g. Autorica ovdje analizira najstariji bh. putopis iz 1530 i pokazuje u kom kontekstu nalazimo jednom spomenutu zemlju Srbiju, 7 puta Hrvatsku, a 32 puta riječ Bosnu/Kraljevinu Bosnu u Kuripešićevom putopisu. U ovom dijelu knjige autorica se bavi i sama prijevodom originalne knjige, jer smatra da su raniji prevoditelji pravili razne greške koje su stvarale pogrešne povijesne logike, na osnovu koje su velike sile također stvarale pogrešnu sliku o Bosni, što je bilo veoma kobno po njene narode. Znači, autorica u knjizi traži istinu i iznosi tu istinu čitatelju na vidjelo“, napisala je u recenziji prof. dr. Zrinka Ćoralić.

Promocija knjige "Mostari, Dnevnik čuvara mosta", autora Gündüza Vassafa bit će upriličena u srijedu, 2. kolovoza, u Institutu Yunus Emre s početkom u 20 sati. O knjizi će, osim autora, govoriti i mr. sc. Nusret Omerika.

„Posebna karakteristika ovog dnevnika, koju moramo naglasiti, jeste da se autobiografska promišljanja isprepliću s povijesnom faktografijom grada Mostara. Povijest Mostara je vjerodostojno pretočena na papir, kazana precizno, naučno provjereno i sistemski valorizirano. Autor ovog prekrasnog dnevnika Gündüz Vassaf je ugradio sebe, koliko u tekst toliko u Mostar, njegove ljude i Stari most, praveći izvanredno niz dokumentarističkih slika prepoznatljivih i onome tko živi u Mostaru kao i onome tko ga dođe posjetiti. Sve što je napisano omeđeno je prostorom Starog mosta, vremenom njegove gradnje i rušenja, datumima iz povijesti koji određuju njegovo, ali i postojanje grada, te značajnim ličnostima što su ovjekovječili ovo podneblje“, napisao je u recenziji mr. sc. Nusret Omerika.

U Narodnoj biblioteci Mostar u subotu, 5. kolovoza, bit će održana promocija knjige „Anadolovo pismo“, autora Zlatka Topčića s početkom u 19,30 sati. O knjizi će, osim autora, govoriti književnik Asmir Kujović.

Nova knjiga Zlatka Topčića „Anadolovo pismo“ drži čitatelja „na ivici” dok se radnja romana približava svom vrhuncu. Skrivanje važnih informacija i detalja bitan je segment žanra, a Topčić ga maestralno koristi ispisujući uzbudljivu priču. Roman „Anadolovo pismo“ je triler, ali je i roman s povijesnom potkom, roman karaktera, ispisan raskošnim stilom i preciznom sintaksom.

Organizatori manifestacije „Mostarsko ljeto“ su Centar za kulturu Mostar, Narodno pozorište u Mostaru, Muzej Hercegovine Mostar, Narodna biblioteka Mostar i Pozorište lutaka u Mostaru.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!