U eksluzivnom razgovoru za portal Startbih.ba, direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Sebija Izetbegović napravila je trenutni presjek stanja u Kantonu Sarajevo - broju hospitaliziranih, o terapiji, respiratorima, šta se očekuje u narednim danima...
- U ovom trenutku samo dvije pacijentice su hospitalizirane.
- Ni jedna nije u teškoj fazi bolesti, radi se o srednje teškom obliku. Podrška kiseonikom i simptomatska terapija.
- Obje pacijentice smještene su na Kliniku – Izolatorij Podhrastovi.
- Nema pacijenata kojima je potrebna mehanička ventilacija. KCUS raspolaže sa 60 respiratora i 39 anestezioloških aparata koji također mogu biti korišteni pri mehaničkoj ventilaciji pacijenata. S obzirom na činjenicu da se teška intersticijska upala pluća izvrsno prikazuje na CT-u kupili smo, dozvolom Vlade FBiH, CT aparat koji će biti instaliran na Podhrastovima gdje je naš izolatorij za najteže slučajeve.
Mobilne ekipe Domova zdravlja moraju dolaziti i testirati građane. Zašto oni ne dolaze, pitanje je koje njima treba uputiti. Testova imamo dovoljno
- Svi građani se javljaju u Dom zdravlja kojem pripadaju lokacijom stanovanja. Porodični ljekar i epidemiolog odlučuju o potrebi testiranja. KCUS radi sve uzorke koji budu dostavljeni, bez da i vidimo pacijenta. Mi ne odlučujemo o tome ko će biti testiran. Svi pacijenti se testiraju po uputi epidemiologa i porodičnog ljekara. Mobilne ekipe Domova zdravlja moraju dolaziti i testirati građane. Zašto oni ne dolaze, pitanje je koje njima treba uputiti. Testova imamo dovoljno.
- Ako građani ne budu poštovali striktno pravila o samoizolaciji, može doći do porasta broja oboljelih. Zato stalno i apelujemo i molimo da ostanu u svojim kućama i stanovima. Molim da potencijalno ugroženi iskreno daju podatke o svojim kontaktima i kretanju samo zbog toga da možemo poduzeti jače mjere prevencije i da izbjegnemo zarazu medicinskih radnika. Svako, kome je potrebno, dobiće uslugu bez obzira na to je li pozitivan na COVID -19. Samo je važno da infekcija ne uđe u ustanove nekontrolirano i da ne zarazi osoblje. U slučaju pozitivnog pacijenta on biva smješten u sobu za izolaciju i osoblje primjenjuje mjere najvišeg nivoa zaštite. Ako se mi razbolimo, onda je sasvim svejedno koliko respiratora i svega ostaloga imamo. Neće imati ko da upotrijebi te aparate i aplicira terapiju. Izuzetno je važna samoizolacija stanovništva, striktna samoizolacija i potpuna iskrenost pri davanju podataka. Nakon toga svega tek dolazi testiranje. Imamo dovoljno testova, bez brige.
Ako se mi razbolimo, onda je sasvim svejedno koliko respiratora i svega ostaloga imamo
- Moj komentar na opće stanje, ne samo na kolegu, je da je odavno trebalo početi sa mjerama pojačanog opreza. U KCUS su pojačane mjere opreza još od 31. januara 2020. godine.Uostalom, na jednom od sastanaka sam bila i ja, ali sam nosila zaštitnu masku. Primjetila sam i da su mi se mnogi podsmijavali, ali ja poštujem pravila. Ako pozivate narod na oprez i poštivanje mjera zaštite, onda morate ličnim primjerom, u svakoj situaciji pokazati da provodite takve mjere. Svakako se nadam da će svi biti dobro, bili su dovoljno udaljeni od navedenog neodgovornog pojedinca.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.