Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske i kancelarija UN Women u BiH priredili su u srijedu svečanu prezentaciju 20 odabranih umjetničkih radova umjetnica koje su izabrane na osnovu Javnog poziva u projekt "NFT for Women" i koji su postale dio prve NFT kolekcije u BiH.
Dvadeset umjetnica odabranih u okviru projekta "NFT for Women" su: Lejla Ahmedspahić, Melisa Ahmetović, Maja Dodig, Edita Gazibara, Maja Halilović, Aleksandra Ivanković, Andrea Krnetić, Marina Krsmanović, Ivana Kurešević, Radmila Lizdek, Ana Lukenda, Jelena Medić, Danijela Mihić, Željka Momirov, Borjana Mrđa, Željka Paić, Nastasija Puhalo, Edina Selesković, Amila Šarić i Alisa Teletović.
Prezentaciji su prisustvovali i obratili se publici pomoćnica ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Tanja Đaković, predstavnik Kancelarije UN Women BiH David Saunders, direktorica MSURS Sarita Vujković, istoričar umjetnosti i upravnik Sveučilišne galerije u Mostaru (predsjednik žirija) Marin Ivanović, voditelj radionca u okviru "NFT for Women" Mehmed Bećić.
Direktorica MSURS Sarita Vujković kazala je da je "NFT for Women" pilot projekat koji je Muzej savremene umjetnosti RS razvijao sa kancelarijom UN Women u BiH. Jedan od glavnih ciljeva projekta je osnaživanje žena u umjetnosti i digitalnim tehnologijama koje otvaraju vrata za ulazak umjetnica na novo tržište sa velikim ekonomskim potencijalom. U periodu od 1. decembra 2022. do 30. januara bio je otvoren javni poziv za umjetnice koje su željele da umjetnost plasiraju u okviru NFT tržišta.
- Nakon zatvaranja javnog poziva, stručni žiri je izabrao dvadeset umjetnica sa po jednim umjetničkim radom koji su transformisani u NFT-eve i koje publika večeras može da pogleda, ali i da se upozna sa radom ovih umjetnica. Ono što je zapravo najvažnije jeste činjenica da ovih dvadeset umjetničkih radova čine prvu NFT kolekciju u BiH... - podvukla je Vujković.
Predstavnik Kancelarije UN Women BiH David Saunders je izrazio zadovoljstvo uspješnom realizacijom projekta.
- Na moje veliko zadovoljstvo ovo je mjesto gdje je sve počelo prije šest mjeseci i vjerujte to je zaista kratak period za ono sve što smo uradili. Bili smo dosljedni u svom radu, sve što smo radili bilo je transparento i prije svega edukativno. Naš cilj je bio osnaživanje prihoda umjetnica putem NFT-a na jedan novi i kreativni način, nakon čega je dobijen pristup globalnom tržištu... - istakao je Saunders.
Istoričar umjetnosti i upravnik Sveučilišne galerije u Mostaru, ujedno predsjednik žirija, Marin Ivanović je dao kratak uvid o tome na koji način je žiri izabrao dvadeset umjetnica prve NFT kolekcije u BiH.
- Kao žiriju naš zadatak je bio nezahvalan jer uvijek kada nešto procjenjujete prvo ulazite u nečiju intimu i riskirate da uvrijedite nečiju ličnost, a ovaj put to nije bio naš zadatak. Nismo ulazili u tu vrstu likovne perspektive nego iz ove nove koju smo i sami morali naučiti a to je – koje od ovih likovnih dijela može lakše preći u ovaj novi medij NFT-a to je bio naš zadatak. Mislim da ovih dvadeset autorica zaista predstavlja fantastičan prvi korak jer pored njih dvadeset niko nije isključen da dalje participira u NFT-u jer su prošli kroz proces edukacija i zaista smo zadovoljni poslom koji smo obavili - kazao je Ivanović.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.