[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/05\/18\/l-09cce1ca87ddd37d0a4ec5d4e2c880ea.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/05\/18\/100x73\/l-09cce1ca87ddd37d0a4ec5d4e2c880ea.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/05\/18\/l-09cce1ca87ddd37d0a4ec5d4e2c880ea.jpg","size":"121.93","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Predstavljena studija 'Čista rijeka Miljacka'

Studija “Čista rijeka Miljacka” prezentirana je predstavnicima SERDA-e, Grada Sarajeva i Skupštine Grada Istočnog Sarajevo, a inicijator projekta je predsjedavajući Gradskog vijeća Sarajeva Jasmin Ademović.

S obzirom da je u toku proces prijema Grada Sarajeva u asocijaciju gradova “25+5 SDG Cities” a koji djeluju u pet različitih oblasti širom svijeta, otvara se put za Grad Sarajevo, kao član asocijacije, da delegira nekoliko ključnih projekata, relevantnih za Sarajevo, a među kojima je i studija "Čista rijeka Miljacka”.

Na konsultativnom sastanku je Ademović naglasio snažno opredjeljenje Grada Sarajeva da okupi sve relevantne subjekte i da zajednički poduzmu sve potrebno da se svi projekti sadržani u studiji, po utvrđenim prioritetima i realizuju u realno mogućim rokovima, a uz korištenje raspoloživih sredstava međunarodne zajednice, u najvećoj mogućoj mjeri.

Studijom je obrađeno područje u oba entiteta BiH s ciljem poboljšanja i očuvanja kvalitete vode u predmetnim vodotocima, zaštite resursa i ekosistema slivnih područja rijeka Miljacke, Željeznice, Zujevine, Dobrinje i neposrednog sliva rijeke Bosne do vodomjerne stanice u Reljevu.

Grad Sarajevo i Grad Istočno Sarajevo, općine Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža, opština Pale i Istočni Stari Grad, Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo i Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS, kontinuirano rade na realizaciji projekata sadržanih u studiji, u skladu sa svojim prioritetima i mogućnostima.

Kroz tu studiju definirane su konkretne aktivnosti i mjere: rješavanje kanalizacione infrastrukture, prečišćavanje industrijskih, kanalizacionih, sanitarnih i drugih otpadnih voda, uklanjanje i sanacija divljih deponija i ostalih deponija, sprječavanje nelegalne eksploatacije šljunka iz vodotoka i procjena uticaja postojećih i planiranih hidro-energetskih postrojenja.

Podršku nastojanjima Grada Sarajeva i ukupne zajednice da se značajan projekt što prije realizuje pružio je i jedan od osnivača i izvršni direktor instituta za praćenja indeksa napretka ka održivim ciljevima razvoja UGSDGI, odnosno inicijative 25+5 SDG, Roland Schatz, koji kao gost Grada Sarajeva, boravi u dvodnevnoj posjeti, saopćeno je iz Gradskog vijeća Sarajevo.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!