U Vladi Unsko-sanskog kantona potpisan je Protokol o pregovorima za sklapanje novog kolektivnog ugovora za radnike u visokom obrazovanju između Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta i Kantonalnog odbora samostalnog sindikata visokog obrazovanja i nauke, za 2025. godinu, čime je započet proces usaglašavanja uvjeta za zaposlenike ovog sektora.
Trenutni kolektivni ugovor vrijedi do 31. decembra tekuće godine, a cilj Sindikata visokog obrazovanja je da pregovori budu okončani prije isteka roka.
Protokol su potpisali ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta USK Denis Osmankić i predsjednik Sindikata visokog obrazovanja i nauke USK Redžo Hasanagić, koji je istakao da Sindikat ovim pregovorima želi unaprijediti status uposlenika u visokom obrazovanju kroz povećanje plata i poboljšanje radnih uvjeta.
-Na osnovu analize potrošačke korpe i trenutne prosječne plate od 1.350 KM, što pokriva tek 40 posto ukupnih životnih troškova, tražimo povećanje neto plata za nenastavno osoblje od 10 do 18 posto, dok za nastavno osoblje predlažemo povećanje od oko 10 posto. Ovo je ključni korak ka poboljšanju kvaliteta obrazovanja i životnih uslova naših zaposlenika - istakao je Hasanagić
Ministar Osmankić izrazio je optimizam u vezi sa brzim postizanjem dogovora.
-Ove godine smo brzo potpisali kolektivne ugovore sa osnovnim i srednjim obrazovanjem, i vjerujem da ćemo i sa Sindikatom visokog obrazovanja završiti aktivnosti u duhu dobre vjere i razumijevanja. Prijedlog Budžeta USK za narednu godinu ide u prilog našem zajedničkom cilju - kazao je Osmankić
S obzirom na važnost visokog obrazovanja za razvoj kantona, očekuje se da će pregovori rezultirati dogovorom koji će osigurati bolji status zaposlenih i unaprijediti kvalitet obrazovanja u Unsko-sanskom kantonu.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.