[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/12\/27\/andrzej-duda-twitter.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/12\/27\/100x73\/andrzej-duda-twitter.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/12\/27\/andrzej-duda-twitter.jpg","size":"41.69","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]

Poljski predsjednik stavio veto na usvajanje zakona o medijima

 Poljski predsjednik Andrzej Duda izjavio je u ponedjeljak da je stavio veto na kontroverzni medijski zakon jer dijeli zabrinutost nekih Poljaka oko slobode govora i da bi njegovo potpisivanje pogoršalo odnose s ključnim saveznikom Varšave, Sjedinjenim Državama.

Zakon koji je parlament neočekivano usvojio ranije ovog mjeseca pooštrio bi pravila oko stranog vlasništva nad medijima, posebno utičući na rad informativnog kanala TVN24, koji je u vlasništvu američke medijske kompanije Discovery Inc, javlja Reuters.

- Vjerujem da je generalno ograničavanje mogućnosti držanja dionica ili udjela u medijskim kućama razumno kada je u pitanju strani kapital... Dijelim mišljenje da to treba uvesti u Poljskoj, ali ne sada - rekao je Duda.

- Prijedlog zakona i njegove izmjene tiču ​​se subjekata koji su već prisutni na tržištu. Tu je i pitanje medijskog pluralizma, slobode govora. Prilikom donošenja odluke, ovaj element sam ozbiljno uzeo u obzir - dodao je on.

Vladajuća poljska nacionalistička stranka Pravo i pravda (PiS) dugo je govorila da strane medijske grupe imaju preveliku moć u zemlji i negativno utiče na formiranje javnog mnijenja.

Kritičari kažu da su potezi vlade protiv stranih medijskih grupa dio sve autoritarnije agende koja je dovela Varšavu u sukob sa Evropskom unijom.

Duda je izabran uz podršku vladajućih nacionalista, ali njegova odluka da stavi veto na zakon može pogoršati njegove odnose sa strankom.

 

Podijelite ovaj sadržaj!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!