[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/04\/peking.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/04\/100x73\/peking.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2022\/01\/04\/peking.jpg","size":"79.67","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Okoliš

Peking prvi put ispunio državni standard kvalitete zraka u 2021.

Kineska prijestolnica Peking prošle je godine prvi put ispunila državne standarde kvalitete zraka, rekli su dužnosnici u utorak, nakon zajedničkih napora za smanjenje potrošnje ugljena, smanjenje emisija iz transporta i premještanje teške industrije.

Kina je objavila rat zagađenju zraka 2014. nakon što je konstantni smog u Pekingu i drugim gradovima izazvao bijes javnosti.

Prosječna očitanja malih, opasnih čestica u zraku poznatih kao PM2,5 dosegla su 33 mikrograma po kubnom metru u Pekingu tokom cijele 2021., što je 13% manje u odnosu na godinu dana ranije. Ovim je prvi put zabilježeno ispunjenje privremenih standarda od 35 mikrograma, rekli su dužnosnici na brifingu u utorak, prenosi Reuters.

Godišnji prosjek od 33 mikrograma i dalje je puno veći od preporučene razine Svjetske zdravstvene organizacije od pet mikrograma.

Yu Jianhua, zamjenik šefa pekinškog ureda za zaštitu okoliša, opisao je napore grada tokom posljednjeg desetljeća, kao i brzinu poboljšanja, kao događaj "bez presedana".

- Sve regije i svi odjeli kao i cijelo društvo radili su zajedno kako bi postigli sveobuhvatna poboljšanja kvalitete zraka u Pekingu - rekao je.

Stanovnici Pekinga uživali su gotovo četiri mjeseca više u vedrom nebu prošle godine u odnosu na 2013., dodao je.

Peking je 2015. obećao da će iskoristiti organizaciju Zimskih olimpijskih igara 2022. kako bi pomogao u poboljšanju svog okruženja, a kineski predsjednik Xi Jinping obećao je da će biti domaćin "zelenih" igara.

Kao mjera postignutog napretka, u 2016. prosječna očitanja PM2,5 iznosila su 71 mikrogram, ali su se često približavala 500 mikrograma za vrijeme zimskih mjeseci, kada su u cijeloj regiji bili uključeni sistemi grijanja na ugljen.

Peking i okolna pokrajina Hebei od tada su uložili napore da pređu na čišći prirodni gas i posadili velik broj stabala širom regije.

Također su nametnuli stroge nove standarde goriva za automobile i prisilili industrijske objekte da instaliraju opremu koja ima za cilj kontrolu emisija.

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!