Budžet Bosne i Hercegovine još uvijek nije usvojen iako smo već ušli u šesti mjesec. Ovaj dokument od izuzetne važnosti je prvobitno trebao biti usvojen još u decembru prošle godine.
Mira Pekić (PDP), zamjenica predsjedavajuće Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH za portal Startbih.ba podsjeća da je zakonska obaveza Vijeća ministara i Ministarstva finansija da predlože budžet predsjedništvu, a predsjedništvo ga zatim upućuje u parlamentarnu proceduru.
-Ono što je činjenica da budžeta nema, a da se donose odluke o privremenom finansiranju. Na taj način su plate državnih službenika i funkcionera osigurane, a svih drugih investicionih projekata nema, niti oni mogu da budu započeti bez novog budžeta. Bez obzira na nadležnosti institucija BiH, postoje ipak neki započeti projekti i projekti za koje je neophodan budžet institucija. Ovo nije prvi put da BIH nema budžet – kaže Pekić te dodaje.
-Budžet se u pravilu donosi u hitnom postupku, tokom godine ili na kraju godine, kada se samo potvrdi ono što je već potrošeno. Ja vas posjećam da je budžet samo 2016. i 2017.donesen u zakonom predviđenoj proceduri, to znači u protekloj godini za narednu, a da sve ostale godine nije donesen u skladu sa zakonom. I zbog toga niko nikada nije odgovarao. Ono što je bitno je da se budžet donese kad god. To se dogovori vladajuća većina i da se te sve potrošene budžetne stavke tako formalno uokvire – navodi naša sagovornica koja potom konstatuje kako baš i nije normalno da zemlja koja očekuje otvaranje pregovora sa EU nema usvojen budžet institucija BiH.
-Ali to neka ocijene oni koji zagovaraju i koji traže što brže otvaranje pregovora BiH. Ovo bi trebalo da bude početna tačka, nešto što je sasvim normalno, nešto što se podrazumijeva. Ali evo vidimo da se ova vlast se vrlo lako dogovori oko fotelja i imenovanja i da donošenje budžeta podrazumijeva očigledno politička uslovljavanja i nešto što svakako javnosti nije dostupno – kaže Pekić.
Kako je nedavno poručio Srđan Amidžić državni ministar finansija i trezora Institucije Bosne i Hercegovine će biti na privremenom finansiranju se dok se, ne postigne politički dogovor oko raspodjele 800 miliona maraka sredstava od akciza, Elektroprenosa BiH i Regulatorne agencije za komunikacije.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.