[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/26\/l-60408f0fe354422ea435221207ca39be.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/26\/100x73\/l-60408f0fe354422ea435221207ca39be.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/03\/26\/l-60408f0fe354422ea435221207ca39be.jpg","size":"67.95","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

Panel na FPN-Delić govorio o ulozi, značaju i budućnosti socijalnih radnika u sistemu obrazovanja

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić govorio je, danas u uvodnom dijelu panel diskusije 'Socijalni rad u obrazovanju' održane na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, o ulozi, značaju i budućnosti socijalnih radnika u sistemu obrazovanja. 

Ministar Delić zahvalan je Fakultetu političkih nauka i Odsjeku za socijalni rad za zalaganje u poboljšanju položaja socijalnih radnika. Naglasio je da njihov doprinos, ne samo da podržava mlade diplomante, već prepoznaje i adresira teške društvene prilike, te predlaže mjere za unaprjeđenje stanja u porodicama, školama i društvu u cjelini.

- Ističem važnost socijalnog rada u obrazovanju kao ključnog elemenata u stvaranju sigurnog, podržavajućeg i inkluzivnog okruženja za sve učenike. Kao federalni ministar socijalne politike, naglašavam ulogu socijalnih radnika u prevenciji nasilja i promicanju zdravih odnosa unutar školskih zajednica - kazao je, tokom obraćanja ministar Delić. 

On je potcrtao da socijalni radnici u obrazovanju imaju sposobnost prepoznavanja i interveniranja u rizičnim situacijama, pružajući podršku učenicima i njihovim porodicama radi osiguranja dugoročnog blagostanja djeteta.

- Uloga socijalnih radnika je nezamjenjiva u pružanju podrške učenicima koji su žrtve nasilja, kao i u radu s njihovim porodicama kako bi se detektovali i riješili uzročnici problema i osiguralo dugoročno blagostanje djeteta, a to je na koncu naš najveći interes i prioritet. Važno je istaknuti da socijalni radnici u obrazovanju nisu samo reaktivni u situacijama nasilja, već igraju ključnu ulogu u prevenciji nasilja kroz programe edukacije, podrške u razvoju socijalnih vještina, te promicanja kulture poštovanja i tolerancije - kazao je ministar.

U duhu novih standarda u obrazovanju dotakao se i uloge socijalnih radnika u obrazovanju u koordinaciji sa drugim stručnim radnicima, odnosno pedagozima i psiholozima. 

- Svaka od tih struka donosi svoje jedinstvene perspektive i vještine. Dok socijalni radnici naglašavaju socijalne i porodične kontekste učeničkog života, te pružaju podršku u složenim i teškim porodičnim pričama i situacijama, psiholozi se fokusiraju na mentalno zdravlje učenika i pružaju terapijsku podršku, a pedagozi rade na akademskom razvoju i planiranju nastavnih programa. Međutim, saradnja među tim strukama ključna je za postizanje najboljih rezultata za učenike. Kombinacija socijalnih, emocionalnih i akademskih aspekata podrške osigurava sveobuhvatni pristup u ostvarivanju ciljeva obrazovanja i blagostanja djece - naglasio je ministar. 

- Ministar je na kraju obraćanja pozvao studente, buduće socijalne radnike, da se bore za svoje mjesto u društvu jer imaju izuzetnu važnost u oblikovanju budućnosti djece i društva. Njihova odlučnost i predanost u radu ima snagu transformisati živote pojedinaca, porodica i zajednica kroz zagovaranje socijalne pravde, promicanje jednakosti i borbe za ljudska prava - saopćeno je iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike.  

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!