Godišnji sastanak CENL-a (Annual General Meeting - AGM) direktora nacionalnih biblioteka Evrope, na kojem uz finansijsku podršku aktivno učestvuje i direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine Ismet Ovčina, održava se od 18. do 20. juna u Parizu, saopćeno je iz NUBBiH.
Sastanak je otvorio i vodio predsjedavajući CENL-a Frank Scholze, generalni direktor Nacionalne biblioteke Njemačke, a u pozdravnom govoru mu se pridružila i predsjednica Nacionalne biblioteka Francuske Laurence Enge, inače domaćin ovogodišnjeg sastanka.
Tokom radnog programa direktori nacionalnih biblioteka i gosti izlagali su svoja iskustva.
Posebnu pažnju izazvalo je izlaganje direktora Održive mreže razvojnih rješenja iz Pariza Guillaumea Lafortunea o temi "Uloga nauke, kulture i antičke filozofije zarad postizanja univerzalnih ciljeva održivog razvoja". O temi "Svi putevi vode u Rim – Nacionalne biblioteke na svom putu ka održivosti" prisutnima su se obratili i pojedini članovi CENL-a, ističuću značaj nacionalnih biblioteka u izgradnji i očuvanju društva te njihovom razvoju kao institucija od značaja za prošlost, sadašnjost i budućnost.
Pored radnog programa, gostima je organiziran i obilazak obnovljenog prostora i muzeja Richelieu u prostoru Nacionalne biblioteke Francuske. Prostor Richelieu čuva 22 miliona predmeta i dokumenata od antike do danas, a izloženo je 900 umjetnina, uz planirane rotacije.
Direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteka BiH je predsjednici Nacionalne biblioteke Francuske Laurence Enge poklonio posljednja izdanja NUB-a BiH, a prije svega popularne primjerke, Bosna i Hercegovina na kartama do 20. stoljeća, stručni časopis Bosnica i Izvještaj rada NUBBiH za 2022. godinu.
Godišnji sastanak CENL-a 2024. godine planiran je u Varšavi, a 2025. u Edinburgu, saopćeno je.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.