Na današnji dan 1963. godine priređena je prva filmska projekcija u Kinoteci Bosne i Hercegovine. Sinoć je u toj ustanovi kulture od državnog značaja u Sarajevu prigodnim programom obilježen ovaj jubilej.
Dodijeljene su zahvalnice institucijama raznih nivoa vlasti u BiH za doprinos opstanku djelatnosti u ovoj ustanovi, kao i Fondaciji za kinematografiju.
V. d. direktorica Devleta Filipović uručila je zahvalicu i Vesku Kadiću, prvom poslijeratnom direktoru Kinoteke BiH. Zahvalnica će naknadno biti dodijeljena i Emiru Hadžihafizbegoviću, nekadašnjem ministru kulture Kantona Sarajevo zbog doprinosa u očuvanju arhivske filmske građe.
Tokom obilježavanja 60. godišnjice, prikazani su dokumentarni filmovi "I bi Svjetlost" režisera Veska Kadića te "Golim rukama" Hajrudina Šibe Krvavca. Kadićev film govori o obnovi Kiinoteke nakon posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini, a Šibe Krvavca o izgradnji Bosne i Hercegovine po završetku Drugog svjetskog rata.
Djelatnost Javne ustanove sastoji se od arhivskog, istraživačkog i prikazivačkog odjela, objedinjena 1994. godine, kada je Skupština Republike Bosne i Hercegovine donijela Zakon o osnivanju Javne ustanove Kinoteka BiH.
U vrijeme kad je prije 60 godina održana prva filmska projekcija, ova ustanova je bila sastavnica Jugoslovenske kinoteke.
Filmski arhiv Kinoteke BiH danas štiti i čuva materijale i filmsku građu od historijskog, umjetničkog, kulturnog, obrazovno-odgojnog i naučnog značaja.
To su igrani, dokumentarni, kratki igrani i animirani filmovi, koji sačinjavaju bosanskohercegovačku nacionalnu zbirku, kao i značajan fond inozemnog filma.
Uposlenici ove ustanove istražuju, prikupljaju, arhivistički obrađuju, štite i čuvaju ovo filmsko blago.
Kinoteka BiH jedna je od sedam institucija kulture od državnog značaja koja uprkos tome nema riješen budžetski status.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.