[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/l-99d84e4e27de2bf776e429dafa344457.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/100x73\/l-99d84e4e27de2bf776e429dafa344457.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/22\/l-99d84e4e27de2bf776e429dafa344457.jpg","size":"84.11","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / BiH

O inovacijama i digitalnoj transformaciji u zdravstvenom sektoru

Prvi “EIT Health Morning Talks”, zajednički organizovan od ASA Instituta i Verlab Instituta, uz podršku EIT Health, održan je u Sarajevu u ASA Institutu.

Okupio je stručnjake iz oblasti zdravstva, tehnologije i inovacija s ciljem poticanja diskusije o budućnosti digitalne transformacije zdravstvenog sektora u Bosni i Hercegovini.

Događaj je otvoren uvodnim govorima Darie Ler, direktorice ASA Instituta i Zsolt Buborija iz EIT Health InnoStarsa, koji su naglasili važnost integracije digitalnih tehnologija u unapređenju zdravstvenih usluga.

- Ovaj događaj predstavlja značajan korak ka uspostavljanju snažnijeg ekosistema inovacija u zdravstvu u našoj zemlji. Digitalna transformacija nije samo tehnološka promjena već i prilika za poboljšanje efikasnosti i kvaliteta zdravstvenih usluga - istakla je Ler.

Podaci su srž digitalne transformacije u zdravstvenom sektoru jer omogućavaju preciznije, personalizovanije i efikasnije pružanje zdravstvene njege. Korišćenjem naprednih analitičkih alata, vještačke inteligencije (AI) i tehnologija poput big data analitike, zdravstveni sektor može unaprijediti kvalitet usluga, smanjiti troškove i poboljšati ishode za pacijente.

Primjere prakse iz Evrope učesnici su mogli vidjeti iz predavanja koje je održao Timo Alalääkkölä iz Finske, a Enes Hatibović (ASA Hospital), Muris Čeljo (Kodeks) i Kemal Kačapor (Ekonomski fakultet, Univerzitet u Sarajevu) istakli su važnost saradnje akademskog i poslovnog sektora u cilju primjene digitalnih inovacija.

O značaju digitalnog identiteta za digitalnu transformaciju u zdravstvu govorio je prof. dr. Dimitrios Fotiadis iz Grčke, nakon čega je diskusija nastavljena panelom kojem su prisustvovali Anes Talović (Eurofarm) i Almir Badnjević (IDDEEA).

Podaci su nova osnova za razvoj zdravstvenog sektora, a pravilnim korištenjem tehnologije i podataka, moguće je  unaprijediti zdravstvene sisteme i pružiti bolje usluge građanima Bosne i Hercegovine.

- Uključenje u evropski inovacijski zdravstveni prostor uveliko ovisi o zajednici koju gradimo u našoj zemlji. Potrebno je kontinuirano podržavati pripreme za nove inicijative i projekte, kao i pružati podršku health, med i bio-tech startupima. Istovremeno, ključno je jačati saradnju između zdravstvenog sektora, industrije i istraživačkih instituta. Sve ovo moguće je ostvariti kroz mreže poput EIT Health te s velikim entuzijazmom iščekujemo buduće događaje ove zajednice u godinama koje dolaze - zaključila je Lejla Gurbeta Pokvić, direktorica Verlab Instituta.

Zsolts Bubori iz EIT Health InnoStarsa izjavio je da EIT Health želi potaknuti inovacije i poslovnu saradnju Bosne i Hercegovine i zemalja Evropske unije.

- Već imamo neke resurse i alate da ostvarimo ovaj strateški cilj, kao što je današnji Morning Health Talks - naveo je.

Ovaj strukturirani program diskusije za ključne lidere mišljenja i rukovodioce, koji je razvijen u proteklih 5 godina u 11 zemalja, prvi put je održan i u BiH.

EIT Health je potpisao sporazume sa Verlab institutom i ASA institutom jer su oni odlični predstavnici i akceleratori bosanskohercegovačke zdravstvene industrije. Također, EIT Health je otvoren za nove partnere, navedeno je u saopćenju.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!