Denis Parganlija, nuklearni fizičar porijeklom iz Zenice koji je trenutno zaposlen kao glavni analitičar podataka i specijalista za umjetnu inteligenciju u Verbund AG-u, najvećem austrijskom i četvrtom najvećem evropskom proizvođaču električne energije, početkom aprila je na svom facebook profilu je najavio kraj prvog vala pandemije COVID 19 u BiH oko 01. maja što je potkrijepio naučnom analizom. Prognoza je bila tačna, a danas se je objavio i drugu analizu u kojoj je najavio da se kraj ovog udara očekuje između 01 i 12. oktobra.
Njegovu analizu prenosimo u cijelosti.
Dakle: kraj se nazire, ali treba još strpljenja - procijenite sami da li malo ili puno.
Napomene:
Na početku epidemije bilo je nakon otprilike 5 sedmica matematički jasno da je vrhunac vala epidemije prošao. Ovaj put smo morali čekati između 9 i 10 sedmica, dvostruko više.
Karakterizaciju u smislu je li ovo drugi udar prvog vala ili drugi val prepuštam, naravno, kolegama epidemiolozima i drugim medicinarima. Val /udar je, prema podacima dostupnim za FBiH (vidi zvanične podatke) matematički pčeo 26. Maja. Stanje podataka za FBiH prije tog datuma se jasno razlikuje od stanja nakon tog datuma. Stoga ova prognoza važi za Federaciju.
Za cijelu drzavu je situacija komplikovanija jer u podacima nema tako jasne razlike „stanja prije“ i „stanja poslije“. Stoga ne dajem prognozu za cijelu BiH, ali pretpostavljam sličan razvoj kao za FBiH uz moguće kašnjenje od otprilike dvije sedmice.
Ako se posmatra broj novozaraženih na 100 000 stanovnika u 14-dnevnom periodu, onda je BiH trenutno u goroj situaciji od skoro svih zemalja EU-a i od susjednih zemalja, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije.
Konkretno, za period 3.8.-16.8.2020. (do prošlog vikenda):
Država - Broj zaraženih na 100 000 stanovnika
Luksemburg ---> 119
BiH ---> 119
Crna Gora ---> 100
Malta ---> 99
Rumunija ---> 89
...
Srbija ---> 52
Hrvatska ---> 29
...
Latvija ---> 4.
Prosjek EU-a: 32 zarazena na 100 000 stanovnika u periodu 3.8.-16.8.2020.
U BiH se testira relativno manje nego prije četiri mjeseca. U aprilu je odnos ukupno testiranih prema pozitivno testiranim bio otprilike 20:1. Sada je otprilike između 7:1 i 10:1 ili manje. Ovo je naravno izvor nesigurnosti za prognozu.
Ukoliko se početak školske godine ili period jesenjeg zahlađenja odraze na razvoj epidemiološke situacije to će se sigurno vidjeti i u podacima. Oboje također predstavljaju izvor nesigurnosti za prognozu. Ovaj rezultat nije garancija, nego prognoza razvoja situacije ukoliko pretpostavke modela budu vazile, odnosno epidemioloske mjere budu postovane.
Sve u svemu izuzetno važno je poštovati epidemiološke mjere!
I što je meni kao čovjeku vazno napomenuti: ovaj post je posvećen svima koje su nas napustili zbog virusa, a posebno Belmi Šoljanin.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.