Gradske vlasti austrijske prijestolnice pokrenule su marketinšku kampanju protiv raširene upotrebe nokaut-kapi poznatih i kao droga za silovanje ili tečni ekstazi. Cilj je podsticanje civilne hrabrosti i zajedničko djelovanje protiv nasilja nad ženama.
Kada je u pitanju upotreba nokaut-kapi u 2020. godini u glavnom gradu Austrije je prijavljeno 20 slučajeva, u 2021. godini oko 40, dok je u ovoj godini broj znatno porastao, a i broj neprijavljenih slučajeva je posebno visok.
Opasno kod ovih kapi je što nemaju miris i ukus kada se pomješaju sa pićem. Utoliko je važnije voditi računa o svom piću, o sebi i drugima.
Počinioci koji su uglavnom muškarci sipaju narkotike u piće svojih žrtava, uglavnom žena, sa ciljem da ih učine bespomoćnim. To se događa na proslavama, u barovima, klubovima, na koncertima ili školskim ekskurzijama. Prvi simptomi su početna euforija i iznenadna pojava vrtoglavice i mučnine. Često slijede poteškoće u percepciji, svojevrsno stanje transa, nedostatak volje i ograničena pokretljivost pa čak i nemogućnost kretanja.
Do 15. novembra na telefonskoj liniji za hitne slučajeve u Beču koja je otvorena 24 sata je obavljeno 60 konsultacija.
„Želimo da probudimo ljude i apelujemo da obrate pažnju na sve što se dešava oko njih, da reaguju i pomognu. Zaposleni na liniji za pomoć su uvijek na raspolaganju žrtvama nasilja ili svjedocima koji žele da pomognu“, izjavila je Kathrin Gaal, zamjenica gradonačelnika Beča i članica bečke vlade zadužena za pitanja žena.
Kampanja gradskih vlasti koja će trajati mjesec dana obuhvata spotove na televiziji i društvenim mrežama, poruke na bilbordima i plakate na tramvajima.
(Foto: (c) PID/ Votava)
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.