[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/01\/28\/l-3cddf526efc171ffc6ffa77636cea2fa.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/01\/28\/100x73\/l-3cddf526efc171ffc6ffa77636cea2fa.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/01\/28\/l-3cddf526efc171ffc6ffa77636cea2fa.jpg","size":"132.75","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Nizom prigodnih sadržaja obilježena 81. godišnjica Igmanskog marša

Tradicionalnim pohodom na planinu Igman i drugim prigodnim sadržajima, danas je obilježena 81. godišnjica "Igmanskog marša", jedne od najznačajnih operacija u sklopu Narodnooslobodilačke borbe (NOB) u Drugom svjetskom ratu.

I ovogodišnja manifestacija okupila je veliki broj sudionika koji baštine antifašističke vrijednosti i tekovine, a kako je Feni kazao predsjednik Organizacionog odbora Ibrahim Durmo, sve je proteklo u skladu s programom i u prijateljskoj atmosferi.  

Nakon polaganja cvijeća na spomen-obilježjima u Reljevu, Blažuju i Brezovači, uslijedio je pokret marševske kolone prema Velikom polju gdje je, također, položeno cvijeće na partizanske spomenike i  šehidska mezarja, te odata počast žrtvama fašizma i borcima Armije RBiH.

Centralna svečanost upriličena je kraj spomenika Prve proleterske brigade u sklopu koje su evocirana sjećanja na značajne događaje koji svjedoče o dugoj antifašističkoj tradiciji i vrijednostima koje se baštine i njeguju u Bosni i Hercegovini.

Kako je Durmo kazao, sve je proteklo u dostojanstvenoj atmosferi, svjedočeći još jednom o snazi zajedništva i solidarnosti usprkos aktuelnim retrogradnim pojavama i procesima.

Prisutnima se, pored ostalih, obratio i Albin Pibernik, najmlađi preživjeli sudionik Igmanskog marša 1942. godine. Tradicionalno, manifestaciji je prisustvovao veliki broj mladih ljudi, te članova nevladinih i sportskih organizacija.

Nosilac organizacije spomenutih aktivnosti je Savez antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata (SABNOR) Kantona Sarajevo.

Igmanski marš izveden je u noći 27. i 28. januara 1942. godine, po dubokom snijegu i velikoj hladnoći, a 800 pripadnika Prve proleterske pješačilo je 17 sati. Uoči marša Prva proleterska brigada našla se na Romaniji opkoljena jakim njemačkim snagama. Štab brigade donio je odluku o izvršenju rizičnog, ali jedino mogućeg pokreta. Sudionici marša prošli su pokraj Sarajeva i preko Igmana izvršili pokret ka Foči, tadašnjoj slobodnoj teritoriji.

ČITAJTE :

ALBIN PIBERNIK, jedini preživjeli učesnik Igmanskog marša: EVO ŠTA MI JE TITO TADA REKAO

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!