[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/06\/l-a4baa1ea2740a0c0f58be929dfd32a00.png","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/06\/100x73\/l-a4baa1ea2740a0c0f58be929dfd32a00.png","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/11\/06\/l-a4baa1ea2740a0c0f58be929dfd32a00.png","size":"708.64","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Svijet

Nevladine organizacije vrše pritisak kako bi se pokrenula istraga o zločinima u Libanu

Grupa nevladinih organizacija izvršila je u srijedu pritisak na države članice da održe hitnu sjednicu Vijeća za ljudska prava Ujedinjenih nacija kako bi se pokrenula istraga o zlostavljanjima koja su počinile obje strane u sukobu Izraela i Hezbollaha u Libanu.

 

Izrael i libanska oružana grupa Hezbollah bore se duže od godinu dana, paralelno s izraelskim ratom u Gazi, nakon što je Hezbollah počeo ispaljivati ​​rakete na Izrael u znak solidarnosti sa svojim saveznikom Hamasom.

Sukob u Libanu dramatično je eskalirao od sredine septembra, a većina od više od 3.000 pogibija koje je Liban prijavio od oktobra 2023. desila se u tom razdoblju.

U pismu diplomatskim misijama, 12 nevladinih organizacija, među kojima su Human Rights Watch i Amnesty International, pozvalo je države da odlučno djeluju u vezi sa situacijom koja "izmiče kontroli", navodeći incidente kao što su izraelski udari na civilnu infrastrukturu kao što su domovi i bolnice.

- Postoji veliki rizik da se u Libanu dese iste vrste zločina kao u Gazi - izjavio je Jeremie Smith, direktor Instituta za proučavanje ljudskih prava u Ženevi u Kairu, čija organizacija predvodi apel.

Sastanak će skoro sigurno dobiti potrebnu trećinu glasova u 47-članom vijeću, ali će trebati podršku Libana, za koji su neki diplomati naveli da bi mogao imati rezerve prema pozivu na ispitivanje Hezbollahovih postupaka.

Ambasador Libana u Ženevi Salim Baddoura izjavio je Reutersu da je sastanak "moguć", ali da Bejrut tek treba donijeti odluku.

Rasprave koje se bave izraelskom politikom u prošlosti su bile kontroverzne, a trenutni član s pravom glasa, Sjedinjene Države, privremeno su napustile vijeće u 2018. pod tadašnjim predsjednikom Donaldom Trumpom pozivajući antiizraelsku pristranost.

Takav bi sastanak također mogao ponovo pokrenuti optužbe o dvostrukim standardima protiv zapadnih država koje podržavaju odgovornost za ruska kršenja u Ukrajini od njene invazije 2022., ali koje još podržavaju Izrael.

Izraelska vojska tvrdi da pokušava izbjeći ranjavanje civila, ali navodi da se borci Hamasa i Hezbollaha skrivaju među njima.

Tijelo UN-a nema pravno obavezujuće ovlasti, ali može naložiti istrage kako bi se dokumentirale zloupotrebe, koje ponekad čine pravnu osnovu za procesuiranje ratnih zločina, prenosi Reuters.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!