[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/17\/l-f77a078ec4023116a4fee186fe334a18.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/17\/100x73\/l-f77a078ec4023116a4fee186fe334a18.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/04\/17\/l-f77a078ec4023116a4fee186fe334a18.jpg","size":"71.37","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Vijesti / Regija

Nevladine organizacije traže da Crna Gora sponzorira Rezoluciju UN-a o genocidu u Srebrenici

Predstavnici 35 nevladinih organizacija i osam pojedinaca uputili su u utorak crnogorskom premijeru Milojku Spajiću inicijativu da Crna Gora sponzorira Rezoluciju Ujedinjenih naroda o genocidu u Srebrenici.

Oni su pozvali Spajića da bude konzistentan u odnosu na dosadašnju poziciju Crne Gore i zatražili da se ta zemlja pridruži državama koje kosponzoriraju Rezoluciju čiji će Nacrt biti predstavljen danas na zatvorenoj sjednici UN-a.

"Budući da se podrazumijeva da će Crna Gora 2. svibnja glasati za Rezoluciju, smatramo da treba da učini i korak više i pridruži se grupi od trenutno 18 država svijeta koje su je kosponzorirale i koje razumiju važnost izgradnje mira", navodi se u inicijativi upućenoj Spajiću, javljaju Vijesti.

Kao najozbiljnija kandidatkinja za članstvo u Europskoj uniji (EU), Crna Gora mora pokazati kapacitet, ne samo da sprovodi odluke međunarodnih sudova i poštuje svoje međunarodne obveze, već i da u praksi pokaže da njeguje univerzalne vrijednosti na kojima počiva zajednica kojoj želi da se priključi, poručuje se u inicijativi.

Dodaje se da Crna Gora, njegujući regionalnu suradnju i dobrosusjedske odnose po kojima je bila prepoznata, mora značajno doprinijeti da se kultura sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici podigne na međunarodnu razinu.

"Većinska Crna Gora želi dostojno da iskaže poštovanje prema žrtvama srebreničkog genocida, kao i do sada", navodi se u dokumentu upućenom Spajiću.

Potpisnici inicijative su podsjetili da je Skupština Crne Gore 2009. godine usvojila Deklaraciju o prihvaćanju rezolucije Europskog parlamenta (EP) o Srebrenici, a 2021. godine i Rezoluciju o genocidu o Srebrenici.

"Imajući u vidu da negiranje genocida u Srebrenici nije prestalo ni nakon usvajanja te Rezolucije te da, također, nije ustanovljen Dan sjećanja iako to Rezolucija predviđa, jasno je da nije učinjeno dovoljno da se prihvate činjenice i odgovorno osigura zajednička budućnost", dodaje se u inicijativi.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!