[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/07\/26\/210618-alice-wairimu-nderitu.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/07\/26\/100x73\/210618-alice-wairimu-nderitu.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2021\/07\/26\/210618-alice-wairimu-nderitu.jpg","size":"66.99","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Politika / Svijet

Nderitu: Sve žrtve zaslužuju istinu, pravdu, empatiju i razumijevanje

Alice Nderitu, specijalna savjetnica generalnog sekretara Ujedinjenih nacija (UN) za prevenciju genocida, povodom odluke visokog predstavnika Valentina Inzka o uvođenju izmjena i dopuna Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine u saopćenju za medije istakla je da je primila k znanju uvođenje izmjena i dopuna Kaznenog zakona BiH u kojima se sankcionira veličanje pravosnažno osuđenih ratnih zločinaca, nalaže poštivanje obavezujućih presuda, zabranjuje poricanje genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina.

Specijalna savjetnica Nderitu ponovila je poruke izražene tokom posjete Bosni i Hercegovini od 13. do 23. juna povezane sa imperativom suočavanja s prošlošću kao ključnog za obnovu povjerenja i izgradnju budućnosti u kojoj nema prostora za poricanje genocida, ratnih zločina ili zločina protiv čovječnosti, i u kojoj se prepoznaje patnja svih žrtava, ne pripisuje se kolektivna krivica i nema veličanja zločina.

Stav specijalne savjetnice Nderitu je da se poricanjem genocida, ratnih zločina ili zločina protiv čovječnosti, kao i veličanjem onih koji su počinili takve zločine, istovremeno hrane i jačaju osporeni narativi o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Počinitelje i ratne zločince pretvara se u heroje.

- Sije se strah, nepovjerenje i mržnja. Ona dijeli ljude, zajednice i države. Ne dozvoljava zacjeljivanje i empatiju. Također podriva donesene sudske odluke i stoga podriva pravdu. To je suprotno onome što trebaju društva koja su doživjela sukobe i zločine. To je neprihvatljivo i mora se osuditi - naglasila je Nderitu.

Dodala je isto tako da je bitno izbjegavati pripisivanje kolektivne krivice.

- Zločine čine pojedinci, a ne društva ili zajednice. Zbog toga je krivična odgovornost i sudsko odlučivanje u krivičnim postupcima toliko važno. Rad na individualnoj odgovornosti i suzbijanje navoda o kolektivnoj krivici paralelni su procesi na putu ka ozdravljenju i izgradnji povjerenja u postkonfliktnim društvima - rekla je specijalna savjetnica.

Nderitu je navela potrebu da se poštuju i priznaju i poštuju sve žrtve i preživjeli te je pohvalila napore na lokalnom nivou u ovom pravcu širom Bosne i Hercegovine.

- Tokom moje posete bila mi je čast da odam počast svim žrtvama sukoba i da saznam za pozitivne primjere opština u kojima se takvi napori čine zajednički. Sve žrtve zaslužuju istinu, pravdu, empatiju i razumijevanje od svih i u svakom trenutku - navela je Nderitu. 

U tom smislu, specijalna savjetnica pozvala je sve one koji su na odgovornim položajima na državnom nivou da urade svoj dio u zajedničkom radu na promociji dnevnog reda koji se temelji na određivanju prioriteta i potreba za ozdravljenjem i izgradnjom povjerenja.

- Političke, vjerske vođe kao i lideri lokalnih izajednica, prosvjetni radnici, kao i mediji, odgovorni su da rade na konstruktivnom dijalogu koji se temelji na povjerenju, poštovanju i dostojanstvu. U nastavku ovog puta, oni će i dalje imati moju punu podršku - zaključila je Nderitu. 

 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!