[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/07\/03\/l-306994d3123d7323f9ed663804a075e2.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/07\/03\/100x73\/l-306994d3123d7323f9ed663804a075e2.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/07\/03\/l-306994d3123d7323f9ed663804a075e2.jpg","size":"93.67","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Život / Kultura

Mladi Jajca i okoline na radionicama glume uče o samopouzdanju, ali i druženju i zajedništvu

Radionica za mlade (workshop pokreta i glume) održava se u okviru Pratećeg programa Pozorišnih igara u Jajcu, a vodi je glumac, teatrolog i prevodilac Hasan Zahirović.

 

Ove radionice s radom su počele tokom prošlogodišnjih pozorišnih igara BiH, a na njih u Dom kulture Jajce dolazi oko 15 mališana iz Jajca i okoline. Nekoliko polaznika radionice učenici su srednjoškolci i učenici završnih razreda osnovne škole koji dolaze iz Donjeg Vakufa, a polaznici su amaterskog teatra u Vakufu.

Za predložak za rad radionice uzeta je poema "Esma sultanija" koju je napisao Anto Brtan.

Prema legendi Esma sultanija se razboljela i lijeka njenoj bolesti nije bilo. Iako je bila sultanija, a u bolesti su svi isti, prihvatila je riječi neke Ljube iz Donjih Kraja kao mogući put do izlječenja. Ljuba je sultaniji rekla da stavi kam’ na kam’ u mjestu gdje se voli, mrzi i moli. Ljubine riječi je protumačila sluškinja sultanijina, a Esma je odlučila ne prestati nadati se i vjerovati u izlječenje. Sagradila je džamiju i ćuprije dvije – džamiju na mjestu gdje se moli, jednu ćupriju gdje se mrzi, da posvađanu braću izmiri, a drugu gdje se voli, da zaljubljene spoji.

- Odlučio sam da uzem formu rituala, mita, odnosno jajačke legende, kao i to zborsko, horsko nastupanje jer je ta forma zahvalna za rad -kazao je za Fenu Zahirović.

Legenda o Esmi sultanija je i legenda o povezivanju ljudi, zajedništvu i suživotu. Ova i ovakva priča itekako je prigoda za rad na radionici za mlade Hasana Zahirovića, gdje se osim učenja o glumi i prevazilaženju treme, povezuju mladi, a neki se po prvi put i upoznaju.

Zahirović ističe da se ove godine još više radi na samopouzdanju učesnika, te da će možda učesnici i nastupiti na ulicama ispred Doma kulture. Radionice će trajati do četvrtka.

Učesnici istuču da se lijepo zabavljaju, uče mnogo toga korisnog, uz naglasak da je atmosfera opuštena te da uče dosta o tome kako se opustiti i steći samopouzadnje.

Polaznici radionice koji dolaze iz Donjeg Vakufa plaćaju 15 KM autobusku kartu.

- Svakako vrijedi putovati ako je u pitanju nešto što volim i putovaću ako treba sat daleko ili pet sati - kaže jedna od učesnica.

Hasan Zahirović diplomirao je na Fakultetu humanističih nauka na Univerzitetu "Džemal Bijedić" u Mostaru, Odsjek dramska umjetnost - gluma, magistrirao  je teatrologiju na Filozofskom fakultetu Masarikovog univerziteta u Brnu, a doktorski studij završava na Akademiji scenskih umjetnosti u Pragu (DAMU), na odsjeku Scenologija. Zaposlen je kao predavač na Šljeskom univerzitetu u Opavi, gdje ujedno vodi i katedru Kulturna pozorišna dramaturgija.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!