[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/14\/l-74270d4711f91867c583a86cc5ff0865.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/14\/100x73\/l-74270d4711f91867c583a86cc5ff0865.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2024\/06\/14\/l-74270d4711f91867c583a86cc5ff0865.jpg","size":"111.45","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Miraščić: Nalazimo se u periodu ekonomske stagnacije kad se fiskalna reforma rijetko provodi

Već godinama se u Federaciji BiH vodi intenzivna debata o setu zakona koji bi trebali reformisati fiskalni sistem - zakona o doprinosima i porezu na dohodak, kao i fiskalizaciji u realnom vremenu. Dok se čini da su svi usaglašeni oko značaja ovih reformi za kreiranje povoljnijeg poslovnog okruženja, put ka njihovom usvajanju je sve samo ne jednostavan.

 

O tome je govorio ekonomski savjetnik premijera Federacije BiH Goran Miraščić na panelu o temi "Porezni mostovi za digitalnu eru", održanom u okviru XXIII Međunarodnog simpozija Brid(g)e, koji organizuje konsultantska kuća Revicon od 12. do 14. juna u Neumu.

Miraščić je istaknuo da trenutno, kumulativno opterećenje bruto doprinosa u FBiH iznosi visokih 41,5 posto. U poređenju s drugim državama, pa čak i sa drugim teritorijalnim jedinicama, ovaj procenat je među najvišima, što stavlja veliki teret na poslodavce.

- Postoji široka saglasnost da ovaj procenat treba smanjiti. Plan je da se proširi osnovica za oporezivanje, dok se istovremeno smanji stopa doprinosa - kazao je Miraščić.

No, smanjenje stopa doprinosa nosi rizik smanjenja prihoda za različite nivoe vlasti i vanbudžetske fondove, kao što su fond zdravstvenog osiguranja i zavod za zapošljavanje.

- Zbog toga je neophodno pažljivo balansirati ove promjene kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje sistema - objašnjava Miraščić.

Jedan od ključnih razloga za neusvajanje ovih reformi je ekonomska situacija.

- Trenutno se nalazimo u periodu ekonomske stagnacije, kad se fiskalna reforma rijetko provodi, a ako se provodi to mora biti s odgodom primjene. Uz to, pripreme za usvajanje ovih zakona su kompleksne i zahtijevaju temeljitu koordinaciju između različitih institucija. Ako se zakoni i usvoje, njihova najranija primjena mogla bi biti 1. januara 2025. godine - objasnio je Miraščić.

Što se tiče fiskalizacije u realnom vremenu, Miraščić naglašava da će ona imati efekta samo ako se provodi na teritoriji BiH, za što postoji saglasnost na razini enitetskih vlada.

Proces fiskalizacije je već počeo u Republici Srpskoj.

- U toku je prvi talas fiskalizacije, i vrši se prijava za one subjekte koji su i dosada bili obveznici. Oni bi trebali pribaviti nove fiskalne uređaje do kraja ove godine te s njima dalje nastaviti evidentiranje prometa. Drugi talas bi trebao početi u septembru i obuhvatiti one koji su postali obveznici po novom zakonu - objašnjava Marko Dmitrović, savjetnik konsultantske kuće Revicon.

Pomaci koje BiH bilježi u digitalizaciji poreskog sistema na razini države vidljivi su kroz uvođenje elektronskih poreznih prijava i kvalifikovanog elektronskog potpisa od Uprave za indirektno oporezivanje.

- Važno je naglasiti da digitalizacija poreskog sistema povećava poreske prihode smanjenjem sive ekonomije, omogućava bolje planiranje i analizu podataka i poboljšava usluge za poreske obveznike. Dodatno, postiže se pravednija konkurencija na tržištu za sve koji rade ispravno i prilagođava sistem globalnim standardima, sve što nam je u BiH potrebno - zaključuju iz Revicona.

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!