[{"img":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/27\/l-57684c8fc03b3668049dd2566515f6c3.jpg","thumb":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/27\/100x73\/l-57684c8fc03b3668049dd2566515f6c3.jpg","full":"https:\/\/cdn.startbih.ba\/articles\/2023\/03\/27\/l-57684c8fc03b3668049dd2566515f6c3.jpg","size":"93.83","dimensions":{"width":1170,"height":580}}]
Ekonomija

Ministri Košarac, Đokić i Džindić sa direktorom Sekretarijata Energetske zajednice

Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac primio je danas u Sarajevu direktora Sekretarijata Energetske zajednice Artura Lorkovskog, sa kojim je razgovarao o o izmjenama i dopunama Zakona o prenosu, regulatoru i operatoru sistema električne energije u BiH. 

Sastanku su prisustvovali i entitetski ministri - ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić i ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH Nermin Džindić, s obzirom na činjenicu da je sektor energetike u primarnoj ustavnoj nadležnosti entiteta, te da Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH ima isključivo koordinirajuću ulogu. 

Ministar Košarac informisao je direktora Sekretarijata Energetske zajednice Lorkovskog da institucije na nivou BiH ne mogu mapirati kretanja u energetskom sektoru bez usaglašenih stavova sa nadležnim entitetskim tijelima. 

- To je politika na kojoj insistiram i od koje neću odstupati, poštujući ustavne nadležnosti. Jedini mogući model jeste da sve aktivnosti na realizaciji obaveza iz Ugovora o uspostavljanju Energetske zajednice budu usaglašene sa stavovima nadležnih ministarstava iz Republike Srpske i Federacije BiH - poručio je Košarac. 

Na sastanku je istaknuto da je RS u legislativnom smislu ispunila standarde Energetske zajednice, što je prepoznato kao pozitivna politika Ministarstva energetike i rudarstva i Vlade RS. Sagovornici su izrazili očekivanje da će i FBiH uskoro usvojiti potrebna zakonska rješenja kako bi pratila tempo RS. 

Na sastanku je bilo riječi i o izmjenama i dopunama Zakona o prenosu, regulatoru i operatoru sistema električne energije u BiH, u cilju uspostavljanja organizovanog tržišta električne energije.  
 
Usaglašeno je da do kraja mjeseca bude formirana radna grupa od predstavnika Ministarstva vanjske trgovine i nadležnih entitetskih ministarstava, koja će razmotriti  primjedbe i sugestije na tekst izmjena i dopuna ovog zakona, koji je predložila Energetska zajednica. 

Konstatovano je da će radna grupa do kraja aprila okončati ovaj dio posla, kako bi predložene izmjene i dopune Zakona o prenosu, regulatoru i operatoru sistema električne energije u BiH bile upućene u parlamentarnu proceduru tokom mjeseca maja. 

Govoreći o odluci o kvalitetu naftnih tečnih goriva, Košarac je naglasio da je Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH sačinilo prijedlog ove odluke, koji je dobio podršku resornih ministarstava i vlada RS i FBiH, kao i saglasnost Energetske zajednice u 2022. godini. 

On je obavijestio direktora Sekretarijata Energetske zajednice Lorkovskog da je predložena odluka o kvalitetu naftnih tečnih goriva upućena Vijeću ministara BiH, te izrazio očekivanje da će u biti usvojena tokom aprila. 

- Usvajanje ove odluke značilo bi da smo ispunili određene obaveze iz Ugovora o uspostavljanju Energetske zajednice, ali i omogućilo nastavak pregovora o članstvu BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji - rekao je Košarac. 

Ukazano je na potrebu uspostavljanja saradnje između regulatora električne energije u RS-u i Operatora za obnovljive izvore energije u FBiH sa Energetskom zajednicom u smislu priznavanja sertifikata o porijeklu u Energetskoj zajednici i cijeloj Evropskoj uniji. Cilj je da se domaćim proizvođačima električne energije omogući da ostvare dodatnu vrijednost. 

Na sastanku je razgovarano i o obavezama BiH proisteklim iz Sofijske deklaracije kada je u pitanju podrška dekarbonizaciji u regiji zapadnog Balkana. S tim u vezi, istaknuto je opredjeljenje za uvođenjem mehanizma ETC, odnosno unutrašnjeg oporezivanja emisija ugljendioksida (CO2) i uspostavljanje organizovanog tržišta energije, kako bi se izbjegao Mehanizam za prekogranično prilagođavanje karbona (CBAM), koji EU planira uvesti od januara 2025. godine. 

- Potrebno je da uspostavimo unutrašnji mehanizam oporezivanja emisija CO2, kako od 2025. godine ne bismo morali plaćati porez na emisije CO2 prilikom izvoza robe u EU. Insistiram na tome da entitetski fondovi za zaštitu životne sredine budu zaduženi za prikupljanje i raspodjelu dobijenih sredstava iz unutrašnjeg mehanizma oporezivanja, jer nikakva centralizacija ne dolazi u obzir - naveo je Košarac. 

On je istakao da će na taj način novac ostati u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, te će se moći koristiti za izgradnju projekata obnovljivih izvora energije, provođenje mjera energetske efikasnosti i slično, saopćeno je iz MVTEO BiH. 

Podijelite ovaj članak!

Komentara: 0

NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.

Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.

  • Trenutno nema komentara, budi prvi da ostaviš svoj komentar ili mišljenje!