Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sudjeluje na današnjem ministarskom sastanku u okviru 12. Strateškog foruma EU za dunavsku regiju /EUSDR/ koji se održava na Brdu kod Kranja u Sloveniji.
Na ministarskom sastanku predviđeno je usvajanje zajedničke izjave o provedbi Strategije, a Konaković će sudjelovati i na panelu o ulozi makroregionalne suradnje u okviru novog poticaja procesu proširenja EU.
Na pitanje novinara o sigurnosnoj situaciji vezano za izbjeglice i šengen, pregovorima sa Frontexom, te o jučerašnjem pisanju medija iz Italije o prijetnji ekstremističkih skupina koje dolaze sa Balkana i BiH, ministar Konaković je kazao da bi do kraja godine trebalo biti završeno sve u smislu potpisivanja sporazuma sa Frontexom. Kada je riječ o pisanju medija Konaković odgovara da se " prečesto ljudi igraju vatrom govoreći neutemeljno o radikalizmu i islamizmu unutar BiH , čemu se oštro suprotstavljam. Imamo svoje sigurnosne izazove i oni nisu ništa manji od ovih evropskih. Naslušali smo se neopravdanih kritika na račun BiH kada je u pitanju radikalizam ili islamizam," kazao je Konaković.
Pogledajte ministrove odgovore u cjelosti:
Inače, u okviru 12. EU strateškog foruma teme su o proširenje EU, podrška Programa Dunavske regije zemljama pristupnicama, oporavak Ukrajine, energetski i prometni izazovi regije te uključivanje mladih u EUSDR i razgovarat će se o zanimanjima koja će biti potrebna u budućnosti, priopćilo je ranije Ministarstvo vanjskih poslova BiH.
Strategija EU za dunavsku regiju je makroregionalna i sastoji se od 14 zemalja – Austrije, Bugarske, Češke, Hrvatske, Njemačke, Mađarske, Slovačke, Slovenije, Rumunjske, Bosne i Hercegovine, Moldavije, Crne Gore, Srbije i Ukrajine.
Komentara: 0
NAPOMENA: Komentari odražavaju stavove njihovih autora, a ne nužno i stavove redakcije StartBiH.ba. Molimo korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Redakcija zadržava pravo da obriše komentar bez najave i objašnjenja. Zbog velikog broja komentara redakcija nije dužna obrisati sve komentare koji krše pravila. Kao čitalac također prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa vašim vjerskim, moralnim i drugim načelima i uvjerenjima.
Morate biti prijavljeni kako bi ostavili komentar.